We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brainboxes PX-387 interface cards/adapter Internal Serial
SKU
PX-387
Category: Interface Cards/Adapters
| Host interface | PCIe |
|---|---|
| Internal | Yes |
| Output interface | Serial |
| SKU | PX-387 |
| EAN | 8373240099038 |
| Manufacturer | Brainboxes |
| Availability | Out of Stock |
1 x RS422/485 PCI Express Serial Port Card With Opto Isolation
PCI Express Card providing one opto isolated RS422/485 serial port. Data transfer rates up to 921,600 baud rates and the 128 byte deep transmitand 128 byte receive FIFOS, coupled with 1Mbit/s line drivers deliver uncompromising performance on your PC. Drivers for Windows 32 bit and 64 bit Operating Systems including Windows 2000, XP, Server 2003, Vista, Server 2008 and Windows 7.
PCI Express Card providing one opto isolated RS422/485 serial port. Data transfer rates up to 921,600 baud rates and the 128 byte deep transmitand 128 byte receive FIFOS, coupled with 1Mbit/s line drivers deliver uncompromising performance on your PC. Drivers for Windows 32 bit and 64 bit Operating Systems including Windows 2000, XP, Server 2003, Vista, Server 2008 and Windows 7.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | Yes |
| Output interface | Serial |
| Serial interface type | RS-422/485 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Connector(s) | DB9 |
| Host interface | PCIe |
| Expansion card form factor | Full-height |
| Technical details | |
| FIFO (First In, First Out) | 128 B |
| Maximum operating distance | 1200 m |
| Compliance certificates | RoHS |
| Performance | |
| FIFO (First In, First Out) | 128 B |
| Product colour | Green |
| Colour | |
| Product colour | Green |
| Design | |
| Internal | Yes |
| Product colour | Green |
| Features | |
|---|---|
| FIFO (First In, First Out) | 128 B |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 2000, Windows 2000 Professional, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Server operating systems supported | Windows Server 2003, Windows Server 2003 x64, Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2008 x64 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 18 mm |
| Depth | 162 mm |
| Height | 120 mm |
| Weight | 70 g |
| Package width | 170 mm |
| Package depth | 235 mm |
| Package height | 62 mm |
| Package weight | 227 g |
| Packaging data | |
| Package width | 170 mm |
| Package depth | 235 mm |
| Package height | 62 mm |
| Package weight | 227 g |
| Other features | |
| Maximum operating distance | 1200 m |
| Connectivity technology | Wired |
| Package dimensions (WxDxH) | 170 x 235 x 62 mm |
| Dimensions (WxDxH) | 18 x 162 x 120 mm |