We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brainboxes PX-346 interface cards/adapter Internal Serial
SKU
PX-346
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
4 x RS422/485 DB9, 921.6kBaud, PCI Express
Category: Interface Cards/Adapters
| Host interface | PCIe |
|---|---|
| Internal | Yes |
| Output interface | Serial |
| SKU | PX-346 |
| EAN | 8373240099342 |
| Manufacturer | Brainboxes |
| Availability | Out of Stock |
PCI Express Card providing four RS422/485 serial ports. Data transfer rates up to 921,600 baud rates and the 128 byte deep transmit and 128 byte receive FIFOS, coupled with 1Mbit/s line drivers deliver uncompromising performance on your PC. Drivers for Windows 32 bit and 64 bit Operating Systems including Windows 2000, XP, Server 2003, Vista, Server 2008 and Windows 7.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | Yes |
| Output interface | Serial |
| Serial interface type | RS-422/485 |
| Host interface | PCIe |
| Technical details | |
| Chipset | Oxford 950 |
| FIFO (First In, First Out) | 128 B |
| Maximum operating distance | 1200 m |
| Network | |
| Data transfer rate | 0.9216 Mbit/s |
| Performance | |
| Chipset | Oxford 950 |
| FIFO (First In, First Out) | 128 B |
| Flow control support | Yes |
| Product colour | Green |
| Colour | |
| Product colour | Green |
| Design | |
|---|---|
| Internal | Yes |
| Product colour | Green |
| Features | |
| Chipset | Oxford 950 |
| FIFO (First In, First Out) | 128 B |
| Flow control support | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 18 mm |
| Depth | 156 mm |
| Height | 120 mm |
| Weight | 73 g |
| Package width | 170 mm |
| Package depth | 235 mm |
| Package height | 62 mm |
| Package weight | 672 g |
| Packaging data | |
| Package width | 170 mm |
| Package depth | 235 mm |
| Package height | 62 mm |
| Package weight | 672 g |
| Other features | |
| Data transfer rate | 0.9216 Mbit/s |
| Ports quantity | 4 |
| Maximum operating distance | 1200 m |
| Connectivity technology | Wired |
| Power requirements | 3.3V |
| Chipset | Oxford 950 |
| Flow control support | Yes |