We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brainboxes PX-320 interface cards/adapter
SKU
PX-320
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
1 Port RS422/485 Low Profile PCI Express Port Card
Category: Interface Cards/Adapters
| Host interface | PCIe |
|---|---|
| SKU | PX-320 |
| EAN | 5052179920035 |
| Manufacturer | Brainboxes |
| Availability | Out of Stock |
Low profile PCI Express Card providing one RS422/485 serial port. Up to 921,600 data transfer rates and the 128 byte deep transmit and 128 byte receive FIFOS, coupled with 1Mbit/s line drivers deliver uncompromising performance on your PC. Drivers for Windows 32 bit and 64 bit Operating Systems including Windows 2000, XP, Server 2003, Vista, Server 2008 and Windows 7.
| Performance | |
|---|---|
| Flow control support | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Serial ports quantity | 1 |
| Host interface | PCIe |
| Features | |
| Flow control support | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 20 mm |
| Depth | 105 mm |
| Height | 80 mm |
| Weight | 43 g |
| Package weight | 153 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 153 g |
| Other features | |
| Connectivity technology | Wired |
| Power requirements | 250mA, 3.3V |
| Package dimensions (WxDxH) | 145 x 150 x 44 mm |
| Mac compatibility | No |
| Compatible operating systems | Windows 2000, XP, Server 2003, Vista, Server 2008, Windows 7 |
| Flow control support | Yes |