We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brainboxes PX-313 interface cards/adapter
SKU
PX-313
Category: Interface Cards/Adapters
| Host interface | PCIe |
|---|---|
| SKU | PX-313 |
| EAN | 5052178581404 |
| Manufacturer | Brainboxes |
| Availability | Out of Stock |
PCI Express Card providing two RS422/485 serial ports. Up to 921,600
data transfer rates and the 128 byte deep transmit and 128 byte
receive FIFOS, coupled with 1Mbit/s line drivers deliver uncompromising
performance on your laptop/PC.
PCI Express is the latest standard in PC connectivity.
With Brainboxes industry renowned Lifetime Warranty and Lifetime Support!
- Fits on x1, x4, x8 or x16 PCI Express expansion slot
- 256 Byte FIFOs with user definable trigger level
- 921,600 Baud, true megabaud line drivers
- Drivers for all popular operating systems
- Sample Programs, Test & Terminal software - all with source code.
data transfer rates and the 128 byte deep transmit and 128 byte
receive FIFOS, coupled with 1Mbit/s line drivers deliver uncompromising
performance on your laptop/PC.
PCI Express is the latest standard in PC connectivity.
With Brainboxes industry renowned Lifetime Warranty and Lifetime Support!
- Fits on x1, x4, x8 or x16 PCI Express expansion slot
- 256 Byte FIFOs with user definable trigger level
- 921,600 Baud, true megabaud line drivers
- Drivers for all popular operating systems
- Sample Programs, Test & Terminal software - all with source code.
| Technical details | |
|---|---|
| Full duplex | Yes |
| Network | |
| Data transfer rate | 0.9 Mbit/s |
| Performance | |
| Full duplex | Yes |
| Product colour | Green |
| Certificates | |
| Certification | CE, ROHS, WEEE |
| Colour | |
| Product colour | Green |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Serial ports quantity | 2 |
| Connector(s) | 2x RS422/485 9-pin |
| Host interface | PCIe |
| Design | |
| Product colour | Green |
| Certification | CE, ROHS, WEEE |
| Features | |
| Full duplex | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 100 mm |
| Depth | 120 mm |
| Height | 20 mm |
| Weight | 56 g |
| Other features | |
| Data transfer rate | 0.9 Mbit/s |
| Ports quantity | 2 |
| Connectivity technology | Wired |
| Power requirements | 3.3V |
| Mac compatibility | No |
| Compatible operating systems | Win Server 2008, Server 2003, XP, Vista |