We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brainboxes PX-310 interface cards/adapter Internal Serial
SKU
PX-310
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
2 x RS422/485, PCI Express, 921600 baud Max
Category: Interface Cards/Adapters
| Host interface | PCIe |
|---|---|
| Internal | Yes |
| Output interface | Serial |
| SKU | PX-310 |
| EAN | 8373240099588 |
| Manufacturer | Brainboxes |
| Availability | Out of Stock |
PCI Express Card providing two opto isolated RS422/485 serial ports. Data transfer rates up to 921,600 baud rates and the 128 byte deep transmitand 128 byte receive FIFOS, coupled with 1Mbit/s line drivers deliver uncompromising performance on your PC. Optical isolation provides greater protection from electrical current surges to both the card itself and the PC. It improves noise immunity by isolating the PC from the card's transmit ground. Drivers for Windows 32 bit and 64 bit Operating Systems including Windows 2000, XP, Server 2003, Vista, Server 2008 and Windows 7.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | Yes |
| Output interface | Serial |
| Serial interface type | RS-422/485 |
| Serial ports quantity | 2 |
| Host interface | PCIe |
| Technical details | |
| Maximum operating distance | 1200 m |
| Full duplex | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Performance | |
| Full duplex | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Product colour | Green |
| Certificates | |
| Certification | AEO C-TP AT Microsoft Certified Gold Partner WEEE EMC: CE TAA |
| Colour | |
| Product colour | Green |
| Design | |
|---|---|
| Internal | Yes |
| Product colour | Green |
| Certification | AEO C-TP AT Microsoft Certified Gold Partner WEEE EMC: CE TAA |
| Features | |
| Full duplex | Yes |
| Flow control support | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 18 mm |
| Depth | 162 mm |
| Height | 120 mm |
| Weight | 83 g |
| Other features | |
| Ports quantity | 2 |
| Maximum operating distance | 1200 m |
| Connectivity technology | Wired |
| Power requirements | 320mA @ 3.3V, 70mA @ 12V |
| Compatible operating systems | Windows 7 32 bit & 64 bit Windows Server 2008 32 bit & 64 bit Windows Vista 32 bit & 64 bit Windows Server 2003 32 bit & 64 bit |
| Flow control support | Yes |