We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brainboxes PX-260 interface cards/adapter
SKU
PX-260
Category: Interface Cards/Adapters
| Host interface | PCIe |
|---|---|
| SKU | PX-260 |
| EAN | 7426900566522 |
| Manufacturer | Brainboxes |
| Availability | Out of Stock |
PCI Express Card providing four RS232 serial ports. Up to 921,600 data transfer rates and the 128 byte deep transmit and 128 byte receive FIFOS, coupled with 1Mbit/s line drivers deliver uncompromising performance on your PC.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector(s) | DB9 |
| Host interface | PCIe |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 95 mm |
| Depth | 20 mm |
| Height | 80 mm |
| Weight | 47 g |
| Other features | |
| Ports quantity | 4 |
| Mac compatibility | No |