We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brainboxes PX-146 interface cards/adapter
SKU
PX-146
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Parallel Port Printer PCI Express Serial Card
Category: Interface Cards/Adapters
| Host interface | PCIe |
|---|---|
| SKU | PX-146 |
| EAN | 5054629123218 |
| Manufacturer | Brainboxes |
| Availability | Out of Stock |
PCI Express card provides an industry standard 25 pin LPT port. PX-146 - Standard profile version; PX-157 - Low profile version. Drivers for Windows 32 bit and 64 bit Operating Systems including Windows 2000, XP, Server 2003, Vista, Server 2008 and Windows 7.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Parallel ports quantity | 1 |
| Host interface | PCIe |
| Weight & dimensions | |
| Width | 20 mm |
| Depth | 120 mm |
| Height | 80 mm |
| Weight | 40 g |
| Package weight | 139 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 139 g |
| Other features | |
| Connectivity technology | Wired |
| Package dimensions (WxDxH) | 44 x 150 x 145 mm |
| Mac compatibility | No |
| Compatible operating systems | Windows 2000, XP, Server 2003, Vista, Server 2008, Windows 7 |