We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brainboxes ES-551 interface cards/adapter RJ-45
SKU
ES-551
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Isolated Industrial Ethernet to Serial 1xRS232/422/485
Category: Interface Cards/Adapters
| Host interface | Serial |
|---|---|
| Output interface | RJ-45 |
| SKU | ES-551 |
| EAN | 0804904097049 |
| Manufacturer | Brainboxes |
| Availability | Out of Stock |
Ethernet to Serial Device with 1 Port software selectable as RS232, RS422/485 Full duplex or RS422 Half duplex and 2 Ethernet ports. ES-551 has removable Screw Terminals Blocks for easy wiring, a slim 'end on' case and integral DIN rail mount. Our Industrial Ethernet to Serial has an operating temperature range of -30 to +80 degrees Celsius and with +5VDC to +30VDC Dual input reverse polarity protected power supply making it perfect for industrial applications. Data transfer rates up to 1,000,000 baud, coupled with 1Mbit/s line drivers deliver uncompromising performance. Our Industrial ES range provides simple instant networked serial ports in demanding environments. Serial Port Tunneling allows serial cable replacement over any distance, no software required. Suitable to be wired into existing power and network infrastructure or can be used with our PW-600 power supply.
| Performance | |
|---|---|
| Product colour | Yellow |
| Colour | |
| Product colour | Yellow |
| Ports & interfaces | |
| Output interface | RJ-45 |
| Serial interface type | RS-232/422/485 |
| Host interface | Serial |
| Design | |
| Product colour | Yellow |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -40 - 80 °C |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 96.3 mm |
| Depth | 101 mm |
| Height | 25 mm |
| Package width | 114.5 mm |
| Package depth | 22.6 mm |
| Package height | 99 mm |
| Package weight | 20.9 g |
| Packaging data | |
| Package width | 114.5 mm |
| Package depth | 22.6 mm |
| Package height | 99 mm |
| Package weight | 20.9 g |