We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Bosch VG4-A-PSU2 Power supply
SKU
F.01U.009.668
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
VG4-A-PSU2 Power supply, 230VAC, AUTODOME, MIC7000
Category: Security Camera Accessories
| SKU | F.01U.009.668 |
|---|---|
| Manufacturer | Bosch |
| Availability | Out of Stock |
- Aluminum enclosure rated to IP66 to prevent dust and water ingress
- IK08 impact rating ensures enclosure integrity
- 230 VAC, 50/60 Hz , 24 V @ 96 VA , 0.8 A , 2.0 A , 3.15 A
- IK08 impact rating ensures enclosure integrity
- 230 VAC, 50/60 Hz , 24 V @ 96 VA , 0.8 A , 2.0 A , 3.15 A
| Features | |
|---|---|
| Housing material | Aluminium |
| Type | Power supply |
| Placement supported | Universal |
| Product colour | White |
| Certification | UL, CE |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| Power | |
| Output voltage | 24 V |
| Input voltage | 230 V |
| Technical details | |
| Type | Power supply |
| Placement supported | Universal |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 170 mm |
| Height | 216.4 mm |
| Depth | 105 mm |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 100% |
| Operating temperature (T-T) | -60 - 55 °C |
| Certificates | |
| Certification | UL, CE |