We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Bosch PRS-48CH12 DC
SKU
F.01U.214.759
- 12 A battery charger
- 150 A back‐up current
- 6x 40 A, 3x 5 A outputs
- Fully supervised, EN 54‐4 certified
- Under‐voltage and over‐voltage protection
Category: Battery Chargers
| Power source type | DC |
|---|---|
| SKU | F.01U.214.759 |
| Manufacturer | Bosch |
| Availability | Out of Stock |
| Features | |
|---|---|
| Power source type | DC |
| Certification | EN 54‑4 |
| Design | |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black, Steel |
| Power | |
| Power source type | DC |
| Input voltage | 56.9 V |
| Input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (typical) | 760 W |
| Input current | 4 A |
| Technical details | |
| Power consumption (typical) | 760 W |
| Input current | 4 A |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 430 mm |
| Depth | 260 mm |
| Height | 88 mm |
| Weight | 6 kg |
| Certificates | |
| Certification | EN 54‑4 |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Performance | |
| LED indicators | Yes |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Power consumption (typical) | 760 W |
| Input current | 4 A |