We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Bosch PRA-SFPSX network transceiver module SFP
- Industry standard small form-factor pluggable (SFP)
- Immovable lock design
- Hot pluggable
- Duplex LC connector
- Full duplex speed support
| SKU | F.01U.352.104 |
|---|---|
| EAN | 0800549891721 |
| Manufacturer | Bosch |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
PRA-SFPSX Fiber Transceiver Multimode
The PRA-SFPSX is a compact fiber transceiver for multi???mode fibers covering distances up to 550 m.
This fiber transceiver is an OEM transceiver made for Bosch by Advantech for use in Bosch Public Address and Voice Alarm systems. It locks into the SFP socket of the PRAESENSA multifunction power supply and Ethernet switch. It is compliant with Fast Ethernet and IEEE 802.3z Gigabit Ethernet standards for maximum performance reliability and flexibility. The PRA-SFPSX is certified for EN 54???16 in combination with PRAESENSA systems.
Features
• Features a duplex LC connector; one connection for transmit and the other for receive.
• Fits and locks into the SFP socket of the PRA-MPSx and PRA-ES8P2S.
• SFP is the popular industry format jointly developed and supported by many network component vendors providing a connection to different types of optical fiber.
• The PRA-SFPSX supports multi???mode fiber for distances up to 550 m.
• Wide temperature range for maximum reliability.
• Certified for EN 54???16 in combination with PRAESENSA systems.
| Performance | |
|---|---|
| Fiber optic connector | LC |
| Interface type | SFP |
| Product colour | Silver |
| Hot-Plug support | Yes |
| Features | |
| Product colour | Silver |
| Hot-Plug support | Yes |
| Power | |
| Input voltage | 3.3 V |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -20 - 85 °C |
| Network | |
| Fiber optic connector | LC |
| Interface type | SFP |
| Weight & dimensions | |
| Width | 8.5 mm |
| Depth | 56.5 mm |
| Height | 13.4 mm |
| Weight | 75 g |
| Technical details | |
| Hot-Plug support | Yes |