We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
BlueParrott B650-XT
- 96% noise-cancelling mics
- Up to 36 hours of talk-time
- Active Noise-Cancellation (ANC)
- IP54-rated durability
- Customisable BlueParrott ButtonTM
- Hands-free voice control
| SKU | 204330 |
|---|---|
| EAN | 5707055055003 |
| Manufacturer | Jabra |
| Availability | Out of Stock |
Be heard on the highway
Calling from your cab? With B650-XT, even if you’re right in the middle of a busy highway, windows down, radio blaring, they’ll still hear you loud and crystal-clear.
The powerful ultra-noise-cancelling microphone removes an incredible 96% of background noise* from your end of the call. Giving you the freedom to call anyone. Anytime. Anywhere.
Experience the freedom of knowing you’ll always be heard.
Silence the road
OK - so they won’t hear the highway, but what about you? Powerful Active Noise-Cancellation (ANC) works to remove ambient noise from your surroundings, so you can give them your full attention without having to crank up the volume. And if you really want to get lost in a more immersive entertainment experience, the B650-XT is able to convert into the ultimate noise-cancelling stereo headset (2nd earcup available as accessory).
With B650-XT, you won’t miss a thing.
Born to run
Need to stay connected even on the longest trucking routes? With up to 36 hours of talk-time, you can drive for a few hours, touch base on a call with your boss while the truck is loaded, drive another stretch of road, call a few people before bed and still have enough battery to do it all again tomorrow.
And with up to 300ft / 100m of wireless range, you can leave your phone behind and get out to stretch your legs or check the rear tires of the truck pre-trip, without worrying about your connection dropping.
Wherever you’re headed, B650-XT will get you there.
Roadworthy
When you’re on the road, you don’t always have time to carefully tuck your headset away. We understand that. That’s why B650-XT is built to withstand a bit of rough treatment.
IP54-rated protection from dust and water makes this sturdy headset the ideal cab companion.
B650-XT was made for life on the road.
Personalise your experience
Keeping your hands and eyes on the road is pretty vital, which is why you can program the BlueParrott Button™ for instant access to your most-used feature.
Speed dial your boss, mute your mic or Push-to-Talk with your team, without fumbling around for your phone.
One little button. A whole lot of power.
Just talk
For when you really need to keep your hands on the job, S650-XT lets you use your voice to activate the headset, control your calls, GPS directions, music, voice assistants and more.
Talk with friends or search for your favorite song, all without lifting a finger.
Let your voice be heard.
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Auto power off | No |
| FM radio | No |
| Headset type | Monaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 45 °C |
| Certification | FCC;CE;RoHS;REACH;Proposition 65;RSC;CEC |
| Voice guidance | No |
| Virtual surround | No |
| On/off switch | No |
| International Protection (IP) code | IP54 |
| Heart rate monitor | No |
| Works with Amazon Alexa | No |
| Motion sensor | No |
| Phonebook access profile (PBAP) | Yes |
| Over the Air Updates (OTA) | Yes |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 2 |
| HD voice | Yes |
| Daisy chain | No |
| Auto-connect | No |
| Steel hinges | No |
| In-ear pressure relief | No |
| Housing material | Polycarbonate (PC), Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Thermoplastic polyurethane (TPU), Silicone |
| Refurbished | No |
| Unified communications | No |
| Power bass | No |
| Technical details | |
| Speakerphone | No |
| Headset type | Monaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Applications supported | BlueParrott App;BlueParrott Updater |
| Ear cushion type | Single size leatherette cushion |
| Maximum input power | 50 mW |
| Easy pairing | No |
| Multipoint connectivity | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Headset type | Monaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Certification | FCC;CE;RoHS;REACH;Proposition 65;RSC;CEC |
| On/off switch | No |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| 3.5 mm connector | Yes |
| USB connector | USB Type-C |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless range | 100 m |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Bluetooth profiles | A2DP, SBC, AVRCP, HSP, HFP |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Headphones | |
| Maximum input power | 50 mW |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 115 dB |
| Driver unit | 4 cm |
| Noise canceling type | Active |
| Heart rate monitor | No |
| Noise canceling | Yes |
| Noise reduction | No |
| HearThrough | Yes |
| Microphone | |
| Microphone frequency | 150 - 6800 Hz |
| Microphone sensitivity | -47 dB |
| Microphone mute | Yes |
| Digital Signal Processing (DSP) | No |
| Number of microphones | 1 |
| Battery | |
| Rechargeable battery | Yes |
| Battery capacity | 780 mAh |
| Talk time | 36 h |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Standby time | 90 h |
| Fast charging | No |
| Battery operated | Yes |
| Battery type | Built-in battery |
| Replaceable battery | No |
| Indication | |
| Battery level indicator | Yes |
| Music player | |
|---|---|
| FM radio | No |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 45 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 216 g |
| Width | 161.5 mm |
| Height | 198 mm |
| Depth | 63 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 170 mm |
| Package height | 175 mm |
| Package depth | 72 mm |
| Package width (imperial) | 17 cm (6.69") |
| Package height (imperial) | 17.5 cm (6.89") |
| Package depth (imperial) | 7.19 cm (2.83") |
| Carrying case | No |
| Packaging content | Headset;Car charger;Foam microphone cover;User documents;USB cable |
| Packaging content | |
| USB cable length | 1.4 m |
| Packaging content | Headset;Car charger;Foam microphone cover;User documents;USB cable |
| Carrying case | No |
| Ear pad material | Leatherette |
| Certificates | |
| Certification | FCC;CE;RoHS;REACH;Proposition 65;RSC;CEC |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS |
| Power | |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Supplier features | |
| Charging time | 192 min |
| Other features | |
| Maximum input power | 50 mW |
| Auto power off | No |
| Speakerphone | No |
| Width (imperial) | 16.3 cm (6.4") |
| Height (imperial) | 19.8 cm (7.79") |
| Depth (imperial) | 6.35 cm (2.5") |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Bluetooth profiles | A2DP, SBC, AVRCP, HSP, HFP |
| Digital Signal Processing (DSP) | No |
| Applications supported | BlueParrott App;BlueParrott Updater |
| Ear cushion type | Single size leatherette cushion |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Battery level indicator | Yes |
| USB cable length | 1.4 m |
| Voice guidance | No |
| Virtual surround | No |
| Packaging content | Headset;Car charger;Foam microphone cover;User documents;USB cable |
| Operating temperature (T-T) | 14 - 140 °F |
| On/off switch | No |
| Heart rate monitor | No |
| Charging time | 192 min |
| Protective pouch | No |
| Automatic volume adjustment | No |
| Voice control | Yes |