We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
BlueParrott B250 Series Foam Refresher Kit (Also fits Jabra VXi Passport & Jabra VXi Envoy Office)
SKU
202846
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
B250 Series Foam Refresher Kit (Also fits Jabra VXi Passport & Jabra VXi Envoy Office)
Category: Headphone/Headset Accessories
| Product type | Cushion/ring set |
|---|---|
| SKU | 202846 |
| EAN | 6079720284612 |
| Manufacturer | Jabra |
| Availability | Out of Stock |
Replacement cushions for BlueParrott B250-XT+, B250-XT, B250 and B150 headsets. Includes 1 windscreen, 1 foam ear cushion and 1 leatherette ear cushion.
| Features | |
|---|---|
| Product type | Cushion/ring set |
| Brand compatibility | Jabra |
| Material | Foam |
| Product colour | Black |
| Compatibility | B250 Series |
| Country of origin | China |
| Technical details | |
| Product type | Cushion/ring set |
| Package weight | 60 g |
| Brand compatibility | Jabra |
| Material | Foam |
| Product colour | Black |
| Compatibility | B250 Series |
| Harmonized System (HS) code | 85189000 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package weight | 60 g |
| Package width | 228.6 mm |
| Package depth | 133.4 mm |
| Package height | 12.7 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 60 g |
| Package width | 228.6 mm |
| Package depth | 133.4 mm |
| Package height | 12.7 mm |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 500 mm |
| Master (outer) case length | 370 mm |
| Master (outer) case height | 588 mm |
| Master (outer) case gross weight | 5.09 kg |
| Products per master (outer) case | 25 pc(s) |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 85189000 |