We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Bluebird T10 Kiosk Kiosk design 27.8 cm (10.9") Wi-Fi 2K Grey, Black Touchscreen Built-in processor Android 14
SKU
T10-ANLHK
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
10.95 inch (1200x2000 2K), 6GB RAM / 128GB UFS 2.2, 802.11b/g/n/ac, USB-C, Qualcomm, Android 14
Category: Signage Displays
| SKU | T10-ANLHK |
|---|---|
| Manufacturer | Bluebird |
| Availability | Out of Stock |
Global 1 Band SKU for Management
T10 Kiosk has Global 1 SKU which integrated worldwide band and carrier certification. As a result, users can maximize inventory management efficiency by using T10 Kiosk - they don’t have to struggle with device management.
Long OS Support & Life Cycle
With Android 14 which is planned to be upgraded to Android 18, T10 Kiosk makes your work faster and save your working hours by facilitating the use of latest applications. Also, T10 Kiosk support 3+3 Life Cycle - it provides long product supply and maintenance periods.
High CPU Performance
T10 Kiosk is equipped with Qualcomm Octa-Core Up to 2.8GHz. It offers 64% higher performance than its competitors, enabling data to be processed quickly.
Long Usability
By the strong ruggedness of T10 Kiosk, workers are able to use it for longer time than other competitor devices.
Various Interfaces
T10 Kiosk support various interfaces considering different usage for each deployment environment.
T10 Kiosk has Global 1 SKU which integrated worldwide band and carrier certification. As a result, users can maximize inventory management efficiency by using T10 Kiosk - they don’t have to struggle with device management.
Long OS Support & Life Cycle
With Android 14 which is planned to be upgraded to Android 18, T10 Kiosk makes your work faster and save your working hours by facilitating the use of latest applications. Also, T10 Kiosk support 3+3 Life Cycle - it provides long product supply and maintenance periods.
High CPU Performance
T10 Kiosk is equipped with Qualcomm Octa-Core Up to 2.8GHz. It offers 64% higher performance than its competitors, enabling data to be processed quickly.
Long Usability
By the strong ruggedness of T10 Kiosk, workers are able to use it for longer time than other competitor devices.
Various Interfaces
T10 Kiosk support various interfaces considering different usage for each deployment environment.
| Display | |
|---|---|
| Touchscreen | Yes |
| Display diagonal | 27.8 cm (10.9") |
| Display resolution | 1200 x 2000 pixels |
| HD type | 2K |
| Ports & interfaces | |
| USB connector type | USB Type-C |
| USB port | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi | Yes |
| DisplayPorts quantity | 0 |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Card reader integrated | Yes |
| Ethernet LAN | No |
| HDMI ports quantity | 0 |
| DVI port | No |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| RMS rated power | 3 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Design | |
| Product design | Kiosk design |
| Product colour | Grey, Black |
| Performance | |
| Purpose | Transportation |
| International Protection (IP) code | IP54 |
| Ambient light sensor | Yes |
| Number of microphones | 2 |
| Wi-Fi | Yes |
| Computer system | |
|---|---|
| Computer system | Yes |
| Processor cores | 8 |
| Processor frequency | 2.8 GHz |
| Operating system installed | Android 14 |
| Internal memory | 6 GB |
| Internal storage capacity | 128 GB |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Built-in processor | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Display width | 262.2 mm |
| Display depth | 30.7 mm |
| Display height | 166.8 mm |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 70 °C |
| Thin Client | |
| Processor frequency | 2.8 GHz |
| Operating system installed | Android 14 |
| Internal memory | 6 GB |
| Internal storage capacity | 128 GB |
| Technical details | |
| USB connector type | USB Type-C |
| Ambient light sensor | Yes |
| Other features | |
| USB connector type | USB Type-C |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi | Yes |
| Platform | Android |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Card reader integrated | Yes |
| Built-in camera | Yes |
| Camera resolution (numeric) | 8 MP |