We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Blackmagic Design Cloud Dock 4 SSD enclosure AC Black
SKU
DWCLDB/DOCK04
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA |
|---|---|
| Storage drive size | 2.5 " |
| Product type | SSD enclosure |
| SKU | DWCLDB/DOCK04 |
| EAN | 9338716008418 |
| Manufacturer | Blackmagic Design |
| Availability | Out of Stock |
Blackmagic Cloud Dock 4 lets you share up to 4 independent 2.5 inch disks over a high speed 10G Ethernet network. Just plug in SATA HDDs and SSDs, or extreme performance U.2 disks for incredibly fast file reading and writing. You can also sync files globally using Dropbox and Google Drive sync and view all storage, connection and sync activity in real time on a display connected to the HDMI monitor port. Blackmagic Cloud Dock 4 has 4 10G Ethernet ports, an Ethernet over USB-C port and an internal power supply in a single rack unit making it highly portable network storage that’s perfect for high end film and television use.
| Features | |
|---|---|
| Product type | SSD enclosure |
| Product colour | Black |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | AC |
| Weight & dimensions | |
| Width | 482 mm |
| Depth | 205 mm |
| Height | 46 mm |