We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Bixolon XQ-840II label printer Direct thermal 203 x 203 DPI 152 mm/sec Wired & Wireless Ethernet LAN Wi-Fi Bluetooth
SKU
XQ-840IIG/BEG
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
XQ-840II, 2 USB+WLAN+BT, 203dpi, DT, 108mm, Android 13
Category: Label Printers
| SKU | XQ-840IIG/BEG |
|---|---|
| EAN | 8809794038341 |
| Manufacturer | Bixolon |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
Unique Stand-Alone Tablet Embedded Printer
The XQ-840II is a two-in-one stand-alone labelling solution, featuring an 8-inch Android tablet embedded onto a 4-inch (118mm) Direct Thermal desktop label printer. Supporting a space saving, embedded tablet anti-theft design, high performance features, efficient power management and a low total cost of ownership. All bundled with a two-year warranty as standard.
This all-in-one solution allows users to easily develop Android apps leveraging the open-source nature of the OS, and conveniently manage updates of the customer-built apps through Google Play Store. Powered by a 2 GHz quad-core processor and boasting ample memory capacity, the XQ-840ll delivers rapid and efficient data handling for a broad spectrum of standalone label printing tasks. Giving users have the flexibility to connect various peripherals such as barcode scanners and weighing scales via 2 USB Host, WLAN, and Bluetooth®.
Meanwhile the tablet is embedded onto a 4-inch label and barcode printer, which can print at speeds of up to 6ips at 203dpi (XQ-840II) or 5ips at 300dpi (XQ-842II) to produce high quality text, graphics and 1D/2D barcodes. The labelling solution is compatible with market-leading languages including SLCS, BPL-Z™, BPL-E™ and BXL/POS. While supporting a media roll diameter of up to 130mm, with a flexible in-field installable Wall Mount, Auto Cutter and Peeler options.
The XQ-840II is a two-in-one stand-alone labelling solution, featuring an 8-inch Android tablet embedded onto a 4-inch (118mm) Direct Thermal desktop label printer. Supporting a space saving, embedded tablet anti-theft design, high performance features, efficient power management and a low total cost of ownership. All bundled with a two-year warranty as standard.
This all-in-one solution allows users to easily develop Android apps leveraging the open-source nature of the OS, and conveniently manage updates of the customer-built apps through Google Play Store. Powered by a 2 GHz quad-core processor and boasting ample memory capacity, the XQ-840ll delivers rapid and efficient data handling for a broad spectrum of standalone label printing tasks. Giving users have the flexibility to connect various peripherals such as barcode scanners and weighing scales via 2 USB Host, WLAN, and Bluetooth®.
Meanwhile the tablet is embedded onto a 4-inch label and barcode printer, which can print at speeds of up to 6ips at 203dpi (XQ-840II) or 5ips at 300dpi (XQ-842II) to produce high quality text, graphics and 1D/2D barcodes. The labelling solution is compatible with market-leading languages including SLCS, BPL-Z™, BPL-E™ and BXL/POS. While supporting a media roll diameter of up to 130mm, with a flexible in-field installable Wall Mount, Auto Cutter and Peeler options.
| Print quality | |
|---|---|
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Maximum printing width | 11.8 cm |
| Printing | |
| Minimum print length | 1 mm |
| Print speed | 152 mm/sec |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Maximum printing width | 11.8 cm |
| Print technology | Direct thermal |
| Display | |
| Display resolution | 800 x 1280 pixels |
| Display | TFT |
| Network | |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Memory | |
| Internal memory | 512 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| Paper handling | |
| Media thickness | 0.06 - 0.20 mm |
| Maximum roll diameter | 13 cm |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| USB port | Yes |
| Performance | |
| Built-in barcodes | 1D, AZTECCODE, Codablock, Code 11, Code 128 (A/B/C), Code 39, Code 49, Code 93, Data Matrix, EAN13, EAN8, GS1 Databar (RSS-14), IMB, Industrial 2/5, Interleaved 2/5, LOGMARS, MSI, MaxiCode, MicroPDF417, PDF417, POSTNET, Plessey, QR Code, Standard 2/5, TLC39, UPC-A, UPC-E |
| Internal memory | 512 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| Design | |
| Display resolution | 800 x 1280 pixels |
| Display | TFT |
| Product colour | Black |
| Control type | Buttons, Touch |
| Built-in display | Yes |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Built-in barcodes | 1D, AZTECCODE, Codablock, Code 11, Code 128 (A/B/C), Code 39, Code 49, Code 93, Data Matrix, EAN13, EAN8, GS1 Databar (RSS-14), IMB, Industrial 2/5, Interleaved 2/5, LOGMARS, MSI, MaxiCode, MicroPDF417, PDF417, POSTNET, Plessey, QR Code, Standard 2/5, TLC39, UPC-A, UPC-E |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 194 mm |
| Depth | 273 mm |
| Height | 214 mm |
| Weight | 2.42 kg |