We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Billion M500-D wireless router Gigabit Ethernet Single-band (2.4 GHz) 4G Black, Grey
SKU
M500-D
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
300Mbps, 802.11n (2.4 GHz), 3G/4G LTE, 2 x SIM, 2 x USB 2.0, 2 x mini-USB, 4 x Giga Ethernet, 198.85 x 132.4 x 46.7 mm
Category: Wireless Routers
| Power source type | DC |
|---|---|
| Wi-Fi band | Single-band (2.4 GHz) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Product type | Tabletop router |
| SKU | M500-D |
| EAN | 4719170005321 |
| Manufacturer | Billion |
| Availability | Out of Stock |
High Availability and Network Resilience
The M500 is a feature rich industrial class router coupled with robust network processing and Multi-WAN connectivity, purpose built for network resilience and business continuity. The platform support dual SIM and dual LTE radios for carrier redundancy or load balancing between carriers networks. In the event of a connectivity failure of the primary WAN interface, traffic is automatically redirected to the secondary WAN interface. The M500 will also fallback when the primary interface connection is restored. This functionality operates regardless of whether the primary connection is LTE or a wired connection such as fiber, cable or DSL. Load balancing and traffic prioritization mechanisms can be enabled to enhance failover performance and maximize bandwidth utilization for critical applications delivery.
Carrier-grade Wireless LAN
The M500 integrates a 802.11n access point supporting data rates of up to 300Mbps. Security functionality includes: WEP 64/128, WPA(PSK), WPA2(PSK), Mixed WPA/WPA2(PSK), SSID broadcast disable, Wireless MAC address filtering and SSID with Client Isolation to enhance the level of transmission security and access control over the Wireless LAN. Allowing for Wi-Fi Hotspot functionality anywhere there is cellular signal. The captive portal enables highly secure connectivity with multiple authentication options and extensive controls for access and bandwidth management.
The M500 is a feature rich industrial class router coupled with robust network processing and Multi-WAN connectivity, purpose built for network resilience and business continuity. The platform support dual SIM and dual LTE radios for carrier redundancy or load balancing between carriers networks. In the event of a connectivity failure of the primary WAN interface, traffic is automatically redirected to the secondary WAN interface. The M500 will also fallback when the primary interface connection is restored. This functionality operates regardless of whether the primary connection is LTE or a wired connection such as fiber, cable or DSL. Load balancing and traffic prioritization mechanisms can be enabled to enhance failover performance and maximize bandwidth utilization for critical applications delivery.
Carrier-grade Wireless LAN
The M500 integrates a 802.11n access point supporting data rates of up to 300Mbps. Security functionality includes: WEP 64/128, WPA(PSK), WPA2(PSK), Mixed WPA/WPA2(PSK), SSID broadcast disable, Wireless MAC address filtering and SSID with Client Isolation to enhance the level of transmission security and access control over the Wireless LAN. Allowing for Wi-Fi Hotspot functionality anywhere there is cellular signal. The captive portal enables highly secure connectivity with multiple authentication options and extensive controls for access and bandwidth management.
| Ethernet LAN features | |
|---|---|
| Ethernet WAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Mobile network | |
| SIM card slot | Yes |
| Mobile network generation | 4G |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 4G standard | LTE |
| WAN connection | |
| Ethernet WAN | Yes |
| SIM card slot | Yes |
| Wireless LAN features | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| WLAN data transfer rate (max) | 300 Mbit/s |
| Wi-Fi band | Single-band (2.4 GHz) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Network | |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11n |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| VPN Passthrough | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| DC-in jack | Yes |
| Security | |
| Security algorithms | 64-bit WEP, 128-bit WEP, SSID, WPA-PSK, WPA2-PSK |
| Design | |
|---|---|
| Product type | Tabletop router |
| Product colour | Black, Grey |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Antenna | |
| Antenna design | External |
| Detachable antenna(s) | Yes |
| Antennas quantity | 6 |
| Power | |
| Power source type | DC |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 198.8 mm |
| Height | 46.7 mm |
| Depth | 132.4 mm |
| Packaging data | |
| Quick start guide | Yes |