We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Billion BiPAC 8800NL R2 wireless router Fast Ethernet Single-band (2.4 GHz) Black, Silver
SKU
8800NL R2
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
VDSL2/ADSL2+, 802.11n, 3 x 10/100Mbps, QoS, 2.4 GHz, WPS, 12V DC, 2A
Category: Wireless Routers
| SKU | 8800NL R2 |
|---|---|
| EAN | 4719170004737 |
| Manufacturer | Billion |
| Availability | Out of Stock |
The new BiPAC 8800NL R2 is the replacement model for the best-selling BiPAC 8800NL. With the same spec to the 8800NL under the hood, the new model has an improved casing that allows you to lie the router flat, or use the dedicated separate stand for upright positioning. The 8800NL R2 is an all-in-one high performance VDSL2/ADSL2+ broadband modem router with high-speed 802.11n wireless technology and detachable antennas. DESCRIPTION The 8800NL R2 supports all UK networks regardless of connection type, working with ADSL2+, VDSL2 (FTTC), Fibre and Cable technology making it an ideal device for customers with BT Infinity, Sky Fibre, TalkTalk, Virgin Media, Plusnet etc. Users can enjoy ADSL2+ and VDSL2 services and broadband multimedia applications such as interactive gaming, video streaming and real-time audio much easier and faster than ever before with the renowned Broadcom chipset. The 8800NL R2 also supports an SNR adjustment feature for optimum performance on ADSL connections, offering greater speed and stability, especially important on longer lines, and also vectoring on VDSL lines. It can also be used in ADSL or VDSL modem mode only (PPPoA half-bridge mode or PPPoE bridge mode) for use in front of a dedicated firewall or existing wireless device. It’s integrated with a 4-port 10/100Mbps switch and a 1-port Gigabit switch which can be configured as an EWAN port. An 802.11n wireless AP, enabling users to connect to multiple computers or devices easily, and multiple SSIDs and parental control Time Scheduling functionality allows for flexible management of wireless internet access for guests and kids through the web interface. There is also a hardware wireless on/off switch. In addition the BiPAC 8800NL R2 supports a multi-functional USB 2.0 port. You can share FTP, NAS, DLNA media server and files with your family throughout your home network. The 8800NL R2 is IPv6 ready out-of-the-box and for peace of mind, all Billion routers come with a minimum 2 year warranty and our renowned UK based telephone and email support is just a call or click away.
| Ethernet LAN features | |
|---|---|
| Ethernet WAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| DSL features | |
| DSL WAN | Yes |
| ADSL2 | Yes |
| ADSL2+ | Yes |
| VDSL2 | Yes |
| Network | |
| Network address translation (NAT) | Yes |
| Management protocols | SNMP v1, v2, MIB-I, MIB-II |
| Ethernet LAN interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Protocols | |
| DMZ support | Yes |
| Universal Plug and Play (UPnP) | Yes |
| Supported network protocols | IPv4/IPv6, DDNS, SNTP, DNS, IGMP |
| Management protocols | SNMP v1, v2, MIB-I, MIB-II |
| DHCP server | Yes |
| DHCP client | Yes |
| Management features | |
| Universal Plug and Play (UPnP) | Yes |
| WPS push button | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Performance | |
| Firmware upgradeable | Yes |
| WAN connection | |
| Ethernet WAN | Yes |
| DSL WAN | Yes |
| Wireless LAN features | |
| Top Wi-Fi standard | 802.11g |
| WLAN data transfer rate (max) | 300 Mbit/s |
| Wi-Fi band | Single-band (2.4 GHz) |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Mobile network | |
|---|---|
| 3G | No |
| 4G | No |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 3 |
| DC-in jack | Yes |
| Security | |
| System event log | Yes |
| Security algorithms | 64-bit WEP, 128-bit WEP, WDS, WPA-PSK, WPA2-PSK, WPS |
| Network address translation (NAT) | Yes |
| MAC address filtering | Yes |
| IP address filtering | Yes |
| Firewall | Yes |
| DoS attack prevention | Yes |
| DMZ support | Yes |
| Filtering | Yes |
| Design | |
| Product type | Tabletop router |
| Product colour | Black, Silver |
| Antenna | |
| Antenna design | External |
| Antennas quantity | 2 |
| Features | |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Power | |
| Power source type | AC |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 2 A |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 150 mm |
| Height | 32.9 mm |
| Depth | 154.5 mm |