We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Billion 4300MR wireless router Single-band (2.4 GHz) 4G White
SKU
4300MR
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
1 x SIM, 150Mbps, 802.11n (2.4 GHz), 93.3 x 59 x 14.4 mm, 85 g
- Plug and play, Insert SIM car to access internet easily via Wifi
- Multiple bands support
- CAT-4 LTE with peak download rate to 150Mbps
- 1.44 inch LCD show connections and battery status
- 2100 mAh battry to supply all day internet browsing
Category: Wireless Routers
| Power source type | AC,Battery |
|---|---|
| Wi-Fi band | Single-band (2.4 GHz) |
| Product type | Portable router |
| SIM card slot | Yes |
| SKU | 4300MR |
| EAN | 4719170005185 |
| Manufacturer | Billion |
| Availability | Out of Stock |
The BiPAC 4300MR 4G LTE MiFi router acts as a portable mobile WIFI hotspot which supports the 2.4GHz WiFi frequency band and is compatible with IEEE 802.11 b/g/n standards. By inserting a SIM card, the router can connect to the internet and provides robust connectivity. The BiPAC 4300MR runs on multiple LTE bands, providing a peak download rate of up to 150Mbps and allowing simultaneous Internet access for up to 10 devices including laptops, smartphones, tablets, multimedia players and game consoles, etc.
The MiFi Router is equipped with a 1.44-inch LCD to intuitively show connection and battery usage status and a 2100-mAH durable battery that users can enjoy unsurpassed internet browsing experience all day long.
The MiFi Router is equipped with a 1.44-inch LCD to intuitively show connection and battery usage status and a 2100-mAH durable battery that users can enjoy unsurpassed internet browsing experience all day long.
| Mobile network | |
|---|---|
| SIM card slot | Yes |
| Mobile network generation | 4G |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| GSM bands supported | 900,1800 MHz |
| 2G standards | GSM |
| 3G standards | WCDMA |
| 4G standard | LTE |
| WAN connection | |
| SIM card slot | Yes |
| Wireless LAN features | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| WLAN data transfer rate (max) | 150 Mbit/s |
| Wi-Fi band | Single-band (2.4 GHz) |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Management features | |
| Reset button | Yes |
| Design | |
| Product type | Portable router |
| On/off switch | Yes |
| Product colour | White |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quick start guide | Yes |
| Antenna | |
| Antenna design | Internal |
| Power | |
| Power source type | AC, Battery |
| Battery capacity | 2100 mAh |
| Weight & dimensions | |
| Width | 93.3 mm |
| Weight | 85 g |
| Height | 14.4 mm |
| Depth | 59 mm |
| Packaging data | |
| Quick start guide | Yes |