We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
be quiet! CP-6610 0.6 m
SKU
BC070
- Neat connection of graphics cards with PCIe 6+2-pin cable
- Individually sleeved for best feeling and quality
- Improved cooling airflow due to a well-ordered interior
- Compatible with all newer be quiet! power supplies
- Product concept, design and quality control in Germany
Category: Internal Power Cables
| SKU | BC070 |
|---|---|
| EAN | 4260052186435 |
| Manufacturer | be quiet! |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
High-end finish for ambitious users
The PCIe power cable offers maximum comfort and flexibility.
For all modular be quiet! power supplies to really finish off your PC build.
The PCIe power cable offers maximum comfort and flexibility.
For all modular be quiet! power supplies to really finish off your PC build.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 | PCI-E (6+2 pin) |
| Connector 2 | PCI-E(6+2 pin) |
| Cable length | 0.6 m |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Product colour | Black |
| Compatibility | be quiet! Dark Power Pro 10, Straight Power 10, Pure Power 9+, Power Zone & SFX L Power |
| Purpose | Video card |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Packaging data | |
| Package width | 86 mm |
| Package depth | 230 mm |
| Package height | 25 mm |
| Package weight | 87.7 g |
| Technical details | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 86 mm |
| Package depth | 230 mm |
| Package height | 25 mm |
| Package weight | 87.7 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |