We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Backbone One for Android Black Lightning Gamepad PC, Playstation, Xbox, iOS
SKU
BB-02-B-X
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Backbone One for Android, Gamepad, PC, Playstation, Xbox, iOS, Wired, Lightning, Black, Cable
Category: Gaming Controllers
| Device type | Gamepad |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired |
| Product colour | Black |
| Gaming platforms supported | PC,Playstation,Xbox,iOS |
| SKU | BB-02-B-X |
| EAN | 0860003568255 |
| Manufacturer | Backbone |
| Availability | Out of Stock |
Backbone One for Android. Device type: Gamepad, Gaming platforms supported: PC, Playstation, Xbox, iOS. Connectivity technology: Wired, Device interface: Lightning. Product colour: Black. Power source: Cable. Width: 257.6 mm, Depth: 32.6 mm, Height: 93.9 mm
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Input device | |
| Gaming platforms supported | PC, Playstation, Xbox, iOS |
| Device type | Gamepad |
| Ports & interfaces | |
| Headphone out | Yes |
| Device interface | Lightning |
| Connectivity technology | Wired |
| Ergonomics | |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| Power source | Cable |
| Technical details | |
| Width | 257.6 mm |
| Height | 93.9 mm |
| Depth | 32.6 mm |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 257.6 mm |
| Height | 93.9 mm |
| Depth | 32.6 mm |
| Weight | 138 g |
| Packaging content | |
| User guide | Yes |