We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
B&W Type 6700 Hard case Black
SKU
6700/B
Category: Camera Cases
| Product colour | Black |
|---|---|
| Material | Polycarbonate |
| Case type | Hard case |
| SKU | 6700/B |
| EAN | 4031541705945 |
| Manufacturer | B&W Cases |
| Availability | Out of Stock |
- case shells made of polypropylene
- automatic air pressure compensation valve
- transparent name plate
- 4 latches
- 3 handles plus telescopic handle
- 2 wheels
- temperatures ranging from -40° up to +80° C
- very sturdy, stackable
- dustproof, watertight
- 30 years guarantee
- black name plate (optional)
- removable lid (optional)
- automatic air pressure compensation valve
- transparent name plate
- 4 latches
- 3 handles plus telescopic handle
- 2 wheels
- temperatures ranging from -40° up to +80° C
- very sturdy, stackable
- dustproof, watertight
- 30 years guarantee
- black name plate (optional)
- removable lid (optional)
| Technical details | |
|---|---|
| Material | Polycarbonate |
| Product colour | Black |
| Case type | Hard case |
| Features | |
| Case type | Hard case |
| Protection features | Waterproof |
| Material | Polycarbonate |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 609 mm |
| Depth | 263 mm |
| Height | 428 mm |
| Weight | 7 kg |
| Interior dimensions (W x D x H) | 534 x 225 x 357 mm |
| Package width | 620 mm |
| Package depth | 280 mm |
| Package height | 440 mm |
| Package weight | 7.85 kg |
| Design | |
| Case type | Hard case |
| Protection features | Waterproof |
| Material | Polycarbonate |
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
| Package width | 620 mm |
| Package depth | 280 mm |
| Package height | 440 mm |
| Package weight | 7.85 kg |