We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
B&W Type 6700 Hard case Black
SKU
6700/B/RPD
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Type 6700 Outdoor Case with Padded Divider f/ Camera, Black
Category: Camera Cases
| SKU | 6700/B/RPD |
|---|---|
| EAN | 4031541705952 |
| Manufacturer | B&W Cases |
| Availability | Out of Stock |
RPD (reconfigurable padded divider)
Fully configurable padded partition inserts made of washable, heavy duty nylon fabric with velcro fly attachments. Includes egg crate foam in the lid for full, shock resistant protection.
- case shells made of polypropylene
- automatic air pressure compensation valve
- transparent name plate
- 4 latches
- 3 handles plus telescopic handle
- 2 wheels
- temperatures ranging from -40° up to +80° C
- very sturdy, stackable
- dustproof, watertight
- 30 years guarantee
- black name plate (optional)
- removable lid (optional)
Fully configurable padded partition inserts made of washable, heavy duty nylon fabric with velcro fly attachments. Includes egg crate foam in the lid for full, shock resistant protection.
- case shells made of polypropylene
- automatic air pressure compensation valve
- transparent name plate
- 4 latches
- 3 handles plus telescopic handle
- 2 wheels
- temperatures ranging from -40° up to +80° C
- very sturdy, stackable
- dustproof, watertight
- 30 years guarantee
- black name plate (optional)
- removable lid (optional)
| Technical details | |
|---|---|
| Material | Polycarbonate |
| Product colour | Black |
| Case type | Hard case |
| Features | |
| Case type | Hard case |
| Protection features | Waterproof |
| Material | Polycarbonate |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 609 mm |
| Depth | 263 mm |
| Height | 428 mm |
| Weight | 7 kg |
| Interior dimensions (W x D x H) | 534 x 225 x 357 mm |
| Package width | 620 mm |
| Package depth | 280 mm |
| Package height | 440 mm |
| Package weight | 7.85 kg |
| Design | |
| Case type | Hard case |
| Protection features | Waterproof |
| Material | Polycarbonate |
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
| Package width | 620 mm |
| Package depth | 280 mm |
| Package height | 440 mm |
| Package weight | 7.85 kg |