We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
B&W Type 6000 Hard case Yellow
SKU
6000Y
Category: Camera Cases
| SKU | 6000Y |
|---|---|
| EAN | 4031541703453 |
| Manufacturer | B&W Cases |
| Availability | Out of Stock |
- case shells made of polypropylene
- automatic air pressure compensation valve
- transparent name plate
- 2 latches
- 1 padded handle
- temperatures ranging from -40° up to +80° C
- very sturdy, stackable
- dustproof, watertight
- 30 years guarantee
- black name plate (optional)
- removable lid (optional)
- carrying strap (item no. CS/3000), backpack system (item no. 5.5023), lid pocket (item no. LP/6000) and panel frame (item no. PF/6000) possible
- automatic air pressure compensation valve
- transparent name plate
- 2 latches
- 1 padded handle
- temperatures ranging from -40° up to +80° C
- very sturdy, stackable
- dustproof, watertight
- 30 years guarantee
- black name plate (optional)
- removable lid (optional)
- carrying strap (item no. CS/3000), backpack system (item no. 5.5023), lid pocket (item no. LP/6000) and panel frame (item no. PF/6000) possible
| Technical details | |
|---|---|
| Material | Polycarbonate |
| Product colour | Yellow |
| Case type | Hard case |
| Features | |
| Case type | Hard case |
| Protection features | Waterproof |
| Material | Polycarbonate |
| Product colour | Yellow |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 510 mm |
| Depth | 215 mm |
| Height | 419 mm |
| Weight | 3.95 kg |
| Interior dimensions (W x D x H) | 473 x 197 x 351 mm |
| Package width | 565 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 430 mm |
| Design | |
| Case type | Hard case |
| Protection features | Waterproof |
| Material | Polycarbonate |
| Product colour | Yellow |
| Packaging data | |
| Package width | 565 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 430 mm |