We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
B&W Type 500 Hard case Black
SKU
500/B
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Type 500 Outdoor Case f/ Camera, 2L, Black
Category: Camera Cases
| SKU | 500/B |
|---|---|
| EAN | 4031541702913 |
| Manufacturer | B&W Cases |
| Availability | Out of Stock |
- case shells made of polypropylene
- automatic air pressure compensation valve
- carrying handle
- transparent name plate
- 2 latches
- temperatures ranging from -40° up to +80° C
- very sturdy, stackable
- dustproof, watertight
- 30 years guarantee
- black name plate (optional)
- carrying strap (item no. CS/500) possible
- automatic air pressure compensation valve
- carrying handle
- transparent name plate
- 2 latches
- temperatures ranging from -40° up to +80° C
- very sturdy, stackable
- dustproof, watertight
- 30 years guarantee
- black name plate (optional)
- carrying strap (item no. CS/500) possible
| Technical details | |
|---|---|
| Material | Polycarbonate |
| Product colour | Black |
| Case type | Hard case |
| Features | |
| Case type | Hard case |
| Protection features | Waterproof |
| Material | Polycarbonate |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 228 mm |
| Depth | 92 mm |
| Height | 182 mm |
| Weight | 500 g |
| Interior dimensions (W x D x H) | 203 x 78 x 143 mm |
| Package width | 235 mm |
| Package depth | 95 mm |
| Package height | 225 mm |
| Design | |
| Case type | Hard case |
| Protection features | Waterproof |
| Material | Polycarbonate |
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
| Package width | 235 mm |
| Package depth | 95 mm |
| Package height | 225 mm |