We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
B&W Type 1000 Camera Case
SKU
1000YGOPRO5
- case shell made of polypropylene (PP)
- certified with the STANAG 4280, DEF STAN 81-41 and ATA 300 standards
- automatic air pressure compensation valve
- strong, dustproof, waterproof (IP67 certified)
- temperature resistant from -30° up to +80° C
- rubberized handle
- stackable
- two eyelets for padlocks (Ø 0.2 inch)
- optional accessories: shoulder strap (item no. CS/500) available
Category: Action Sports Camera Accessories
| Product type | Camera case |
|---|---|
| Mountable on | Not applicable |
| SKU | 1000YGOPRO5 |
| Manufacturer | B&W Cases |
| Availability | Out of Stock |
type 1000 GoPro Hero 5/6/7
THE case for your GoPro Actioncam + Accessories! Thanks to its prefabricated foam insert it provides sufficient space for your GoPro Hero 5/6/7 and the accessories like waterproof housing, up to five batteries, remote control, dualcharger and cables (camera and accessories not included)
THE case for your GoPro Actioncam + Accessories! Thanks to its prefabricated foam insert it provides sufficient space for your GoPro Hero 5/6/7 and the accessories like waterproof housing, up to five batteries, remote control, dualcharger and cables (camera and accessories not included)
| Features | |
|---|---|
| Mountable on | Not applicable |
| Product type | Camera Case |
| Product colour | Black, Yellow |
| Material | Polypropylene (PP) |
| Brand compatibility | GoPro |
| Protection features | Temperature proof, Waterproof |
| Certification | STANAG 4280, DEF STAN 81-41, ATA 300, IP67 |
| Compatibility | Hero 5/6/7 |
| Weight | 680 g |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 269.2 mm |
| Depth | 215.9 mm |
| Height | 104.1 mm |
| Weight | 680 g |
| Package width | 279.4 mm |
| Package depth | 226 mm |
| Package height | 109.2 mm |