We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
B&W Cases Type 4000 Hard case Yellow
SKU
4000/Y
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Type 4000 Outdoor Case f/ Camera, 17L, Yellow
Category: Camera Cases
| Product colour | Yellow |
|---|---|
| Material | Polycarbonate |
| Case type | Hard case |
| SKU | 4000/Y |
| EAN | 0641676266705 |
| Manufacturer | B&W Cases |
| Availability | Out of Stock |
- case shells made of polypropylene
- automatic air pressure compensation valve
- transparent name plate
- 2 latches
- 1 padded handle
- temperatures ranging from -40° up to +80° C
- very sturdy, stackable
- dustproof, watertight
- 30 years guarantee
- black name plate (optional)
- removable lid (optional)
- carrying strap (item no. CS/3000), backpack system (item no. 5.4016), lid pocket (item no. LP/4000) and panel frame (item no. PF/4000) possible
- automatic air pressure compensation valve
- transparent name plate
- 2 latches
- 1 padded handle
- temperatures ranging from -40° up to +80° C
- very sturdy, stackable
- dustproof, watertight
- 30 years guarantee
- black name plate (optional)
- removable lid (optional)
- carrying strap (item no. CS/3000), backpack system (item no. 5.4016), lid pocket (item no. LP/4000) and panel frame (item no. PF/4000) possible
| Technical details | |
|---|---|
| Material | Polycarbonate |
| Product colour | Yellow |
| Case type | Hard case |
| Features | |
| Case type | Hard case |
| Protection features | Waterproof |
| Material | Polycarbonate |
| Product colour | Yellow |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 420 mm |
| Depth | 180 mm |
| Height | 325 mm |
| Weight | 2.25 kg |
| Interior dimensions (W x D x H) | 384 x 164 x 268 mm |
| Package width | 425 mm |
| Package depth | 195 mm |
| Package height | 335 mm |
| Design | |
| Case type | Hard case |
| Protection features | Waterproof |
| Material | Polycarbonate |
| Product colour | Yellow |
| Packaging data | |
| Package width | 425 mm |
| Package depth | 195 mm |
| Package height | 335 mm |