We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
B&W 3000/B/MavicA2 camera drone case Bag case Black Polypropylene (PP)
SKU
3000/B/MAVICA2
- perfectly matched foam inlays
- safe storage
- dust and waterproof case
- stackable
- airworthy
- temperature stable
- rubberized handle
- waterproof (IP67 certified)
- two eyelets for padlocks (Ø 0.3 inch)
- easy-open locks
- extremely robust
- dustproof
Category: Camera Drone Cases
| Case type | Bag case |
|---|---|
| SKU | 3000/B/MAVICA2 |
| EAN | 4031541743794 |
| Manufacturer | B&W Cases |
| Availability | Out of Stock |
type 3000 DJI Mavic Air 2 | DJI Air 2S type 3000 outdoor.case - DJI Mavic Air 2, DJI Air 2S or the Fly More Combo safely stored Thanks to its custom designed foam insert it provides more than sufficient space for your DJI Mavic Air 2, the comprehensive DJI Mavic Air 2 Fly More Combo, the DJI Air 2S or the DJI Air 2S Fly More Combo. A spare compartment (88 x 54 x 80 mm) offers space for additional accessories or two additional batteries. Therefore the case offers space for up to five batteries. The drone as well as the controller can be placed with mounted props and sticks, so a quick use is guaranteed. A lid pocket offers a comfortable transport for a tablet or documents, e.g. a drone insurance.
| Features | |
|---|---|
| Case type | Bag case |
| Product colour | Black |
| Housing material | Polypropylene (PP) |
| Interior material | Foam |
| Coloration | Monochromatic |
| Divider | Yes |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Waterproof | Yes |
| Certification | STANAG 4280, DEF STAN 81-41, ATA 300 |
| Wear-resistant | Yes |
| Compatibility | DJI Mavic Air 2, DJI Air 2S |
| Volume | 11.7 L |
| Water-resistant | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 80 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 365 mm |
| Depth | 295 mm |
| Height | 170 mm |
| Weight | 2.04 kg |
| Interior dimensions (W x D x H) | 330 x 235 x 150 mm |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |