We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
B&W 3000/B/MAVIC2V2 camera drone case Hard case Black Polypropylene (PP)
SKU
3000BMAVIC2V2
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
type 3000 case for DJI Mavic 2 V2 (Pro/Zoom), black
- case shell made of polypropylene (PP)
- certified with the STANAG 4280, DEF STAN 81-41 and ATA 300 standards
- automatic air pressure compensation valve
- strong, dustproof, waterproof (IP67 certified)
- temperature resistant from -30° up to +80° C
- rubberized handle
- stackable
- two eyelets for padlocks
Category: Camera Drone Cases
| Case type | Hard case |
|---|---|
| SKU | 3000BMAVIC2V2 |
| EAN | 4031541739186 |
| Manufacturer | B&W Cases |
| Availability | Out of Stock |
THE case for your DJI Mavic 2 Pro or Zoom + accessories! Thanks to its prefabricated foam insert it provides sufficient space for your DJI Mavic 2 and the accessories like the Fly More Kit and up to 4 ND-Filter. It is possible to insert and remove the batteries, when the foam for the batteries is set in. As a bonus, it is possible to charge the batteries in the case directly. It is very important to remove the foam for the batteries during the charging process. The optimal charging temperature for the power supply is 5-40°C. For higher temperatures it is recommended to use the power supply outside the inlay. A further point is the removable foam insert inside the spare compartment. If you have a bigger accessory just take out the foam to get more space. The lid pocket offers space for documents like drone insurance.
| Features | |
|---|---|
| Case type | Hard case |
| Product colour | Black |
| Housing material | Polypropylene (PP) |
| Interior material | Foam |
| Coloration | Monochromatic |
| Number of compartments | 10 |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Certification | STANAG 4280, DEF STAN 81-41, ATA 300 |
| Compatibility | DJI Mavic 2 Pro, DJI Mavic 2 Zoom |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 365 mm |
| Depth | 295 mm |
| Height | 170 mm |
| Weight | 2 kg |
| Interior dimensions (W x D x H) | 330 x 235 x 150 mm |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |