We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
B-Tech Wall Mounting Bracket for BT73**/B
SKU
BT7399/B
- Designed to attach any B-Tech Premium or Full Motion desk mount to the wall:
- BT7398, BT7382, BT7383, BT7384, BT7372, BT7373, BT7374
- Retains all movement functionality of the attached desk mount
- Features built in ‘level bubble’
- Simple installation with all fixings included
- Available in stylish Graphite Black finish
Category: Monitor Mount Accessories
| SKU | BT7399/B |
|---|---|
| EAN | 5019318752193 |
| Manufacturer | B-Tech |
| Availability | Out of Stock |
Designed to attach any B-Tech Premium or Full Motion desk mount to the wall providing a stable wall mount with all the movement and functionality of the attached desk mount.
• Ideal for use with the BT7382 or the BT7383
• Retains all movement functionality of the attached desk mount
• Compatible with System X? rail mounting using BT8390-ADP
| Features | |
|---|---|
| Bracket Type | Wall |
| Screen Size | 24 Inch |
| Max Weight | 9 KG |
| Colour | Black |
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Product type | Base |
| Maximum screen size | 61 cm (24") |
| Number of displays supported | 1 |
| Maximum weight capacity | 9 kg |
| Compatibility | BT7398, BT7382, BT7383, BT7384, BT7372, BT7373, BT7374 |
| Product colour | Black, Graphite |
| Features | |
| Mounting type | Wall |
| Product type | Base |
| Maximum screen size | 61 cm (24") |
| Number of displays supported | 1 |
| Maximum weight capacity | 9 kg |
| Compatibility | BT7398, BT7382, BT7383, BT7384, BT7372, BT7373, BT7374 |
| Product colour | Black, Graphite |
| Technical details | |
| Mounting type | Wall |
| Compatibility | BT7398, BT7382, BT7383, BT7384, BT7372, BT7373, BT7374 |
| Product colour | Black, Graphite |
| Maximum weight capacity | 9 kg |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black, Graphite |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 83024200 |