We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
B-Tech Video Conferencing Camera Shelf for Twin Pole Collar Mounting
SKU
BT7864/B
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Video Conferencing Camera Shelf for Twin Pole Collar Mounting
- Designed to mount a video conferencing camera centrally between 2 poles
- Ideal for use with B-Tech Trolleys and Floor Stands
- Max load 4kg (9lbs)
- Fits most VC cameras with 1/4 inch thread
- Ideal for Radvision® XT5000 Codec
- Features 100 x 100mm fixing points
- Can also be used with Nettop PCs with VESA® 75 x 75mm fixings
- Compatible with ø50mm and ø60mm single and double attachment collars (sold separately)
Category: Monitor Mount Accessories
| SKU | BT7864/B |
|---|---|
| EAN | 5019318759123 |
| Manufacturer | B-Tech |
| Availability | Out of Stock |
• Designed to mount a video conferencing camera centrally between 2 poles
• Ideal for use with B-Tech Trolleys and Floor Stands
• Max load 4kg (9lbs)
• Fits most VC cameras with 1/4 inch thread
• Ideal for Radvision XT5000 Codec
• Features 100 x 100mm fixing points
• Can also be used with Nettop PCs with VESA 75 x 75mm fixings
• Compatible with ?50mm and ?60mm single and double attachment collars (sold separately)
*Collars and Poles not included*
| Features | |
|---|---|
| Bracket Type | Shelf |
| Colour | Black |
| Max Weight | 4 KG |
| Mounting | |
|---|---|
| Product type | Shelf |
| Maximum weight capacity | 4 kg |
| Compatibility | Radvision XT5000 |
| Product colour | Black |
| Features | |
| Product type | Shelf |
| Maximum weight capacity | 4 kg |
| Compatibility | Radvision XT5000 |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Compatibility | Radvision XT5000 |
| Product colour | Black |
| Maximum weight capacity | 4 kg |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 83024200 |