We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
B-Tech Vertical Support Column for Floor Stands - 1.8m
SKU
BT8381-180/B
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Vertical Support Column for Floor Stands - 1.8m
- Vertical Support Column designed for use with B-Tech's component ranges to create a variety
- of flat screen floor stands
- Compatible with a variety of floor bases for use in different applications
- Fit a variety of B-Tech mounts to the column using BT6174 Fixing Sets or System X rails using BT8381-JPS Joining Plate
- Integrated cable management for a tidy finish
- Compatible with a variety of accessories and screen mounts
- Use with BT4001 or BT4002 Floor Bases to create a single or twin column solution
Category: TV Mount Accessories
| Product type | Column |
|---|---|
| SKU | BT8381-180/B |
| EAN | 5019318304569 |
| Manufacturer | B-Tech |
| Availability | Out of Stock |
The BT8381 is a 1.8m tall support column that allows the user to create a freestanding solution using B-Tech's range of Floor Bases. The aluminium column is sturdy yet lightweight and can support single or multiple horizontal mounting rails. The modern design aesthetic and integrated cable management give a smart finish to any install.
| Features | |
|---|---|
| Product type | Column |
| Product colour | Black |
| Compatibility | BT4001, BT4002 |
| Harmonized System (HS) code | 83024200 |
| Cable management | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 122 mm |
| Depth | 111.5 mm |
| Height | 1822 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 83024200 |