We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
B-Tech VENTRY - Universal Flat Screen Wall Mount with Tilt & Swivel (VESA 200)
SKU
BTV502/B
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
VENTRY - Universal Flat Screen Wall Mount with Tilt & Swivel (VESA 200)
- Mounts screen only 95mm from the wall
- Interface features tilt, swivel and screen rotation
- Integrated cable management
- Integrated spirit level for easy wall plate levelling suring installation
- Simple 'hook-on' installation
- All mounting hardware included
Category: TV Mounts & Stands
| Maximum weight capacity | 25 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 47 " |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| SKU | BTV502/B |
| EAN | 5019318440601 |
| Manufacturer | B-Tech |
| Availability | Out of Stock |
Designed to mount small to medium sized screens, this wall mount features swivel, tilt and full screen rotation which allows for quick and easy repositioning of the screen as required. Integrated cable management and spirit level help make this a neat and tidy mounting solution which is ideal for home installations as well as commercial applications.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Number of displays supported | 1 |
| Maximum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum screen size | 119.4 cm (47") |
| Maximum weight capacity | 25 kg |
| Suitable for computer monitor | Yes |
| Ergonomics | |
| Cable management | Yes |
| Tilt angle range | -15 - 15° |
| Swivel angle | 180° |
| Angle of rotation | 360° |
| Distance to the wall (max) | 9.5 cm |
| Technical details | |
| Cable management | Yes |
| Angle of rotation | 360° |
| Number of displays supported | 1 |
| Distance to the wall (max) | 9.5 cm |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| Design | |
|---|---|
| Cable management | Yes |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 220 mm |
| Height | 239.9 mm |
| Depth (max) | 9.54 cm |
| Logistics data | |
| Master (outer) case gross weight | 16.5 kg |
| Products per master (outer) case | 8 pc(s) |
| Master (outer) case volume | 0.063 cm³ |
| Harmonized System (HS) code | 83024200 |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |