We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
B-Tech Ventry AV Component Shelf
SKU
BTV920/B
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Ventry AV Component Shelf, max 10 kg, Black
- Adjustable component shelf for all common AV equipment such as DVD and Blu-Ray players up to 10kg (22lbs)
- Non-slip padded arms
- Plastic covers to hide installation screws
- Quick and simple 3 step installation
- All necessary fixings and mounting hardware included
Category: Mounting Kits
| SKU | BTV920/B |
|---|---|
| EAN | 5019318440656 |
| Manufacturer | B-Tech |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
Ventry AV component shelf
•Adjustable component shelf for all common AV equipment such as DVD and Blu-Ray players up to 10kg (22lbs)
•Plastic padded arms
•Plastic covers to hide installation screws
•Quick and simple 3 step installation
•All necessary fixings and mounting hardware included
•Max. weight: 10kg (22lbs)
•Arm width extension: Min: 100mm (3.9) Max: 560mm (22)
•Dist. from wall: Min: 35mm (1.4) Max: 535mm (21.1)
| Features | |
|---|---|
| Bracket Type | Shelf |
| Colour | Black |
| Technical details | |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 10 kg |
| Material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 570 mm |
| Depth | 300 mm |
| Height | 206 mm |
| Logistics data | |
| Master (outer) case gross weight | 9.08 kg |
| Products per master (outer) case | 12 pc(s) |
| Master (outer) case volume | 0.035 cm³ |