We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
B-Tech Universal Twin Screen VC Trolley
SKU
BT8516/W
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
2x 70 kg, 56" - 65", 120 x 235 x 3 mm, VESA, 2004 x 991 x 1905 mm
- Universal design suitable for mounting two screens side by side
- High-end aesthetic quality
- Heavy duty steel base construction provides stability, eliminating
- the need to bolt to the floor
- Includes VC shelf which can be fixed above or below the screen
- VC shelf its most cameras with 1/4" thread with 100 x 100mm fixing points
- Interface arms include levelling screws to adjust the screen height
- Integrated cable management for a smart installation
- Safety screws help prevent unauthorised screen removal
- Dual colour options available for a modern contemporary look
- Adjustable levelling feet for a freestanding installation
- are available separately (BT856-FEET)
- Simple 'hook-on' screen installation with all mounting hardware included
Category: Monitor Mounts & Stands
| Maximum screen size | 65 " |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 140 kg |
| Product colour | White |
| Mounting type | Floor |
| SKU | BT8516/W |
| EAN | 5019318303012 |
| Manufacturer | B-Tech |
| Availability | Out of Stock |
The BT8516 is a premium mounting solution designed to mount two screens side by side for video conferencing applications. The Trolley is supplied with an adjustable VC shelf that allows cameras to be fitted above or below the screen. Integrated cable management hides cables for a smart installation in any environment and nonmarking braked castors allow the trolley to be relocated easily and safely without marking floor surfaces. Screw-in levelling feet for freestanding applications are available separately
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity (per monitor) | 70 kg |
| Minimum screen size | 142.2 cm (56") |
| Number of displays supported | 2 |
| Mounting type | Floor |
| Minimum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum VESA mount | 600 x 400 mm |
| Mounting | Freestanding |
| Maximum weight capacity | 140 kg |
| Maximum screen size | 165.1 cm (65") |
| Ergonomics | |
| Cable management | Yes |
| Adjustable shelves | Yes |
| Technical details | |
| Adjustable shelves | Yes |
| Mounting type | Floor |
| Product colour | White |
| Cable management | Yes |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Lockable wheels | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Adjustable shelves | Yes |
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
| Width | 2004 mm |
| Depth | 991 mm |
| Height | 1905 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Mounting type | Floor |
| Mounting | Freestanding |