We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
B-Tech Universal Twin Screen VC Stand
SKU
BT8521/BB V2
- Universal design suitable for mounting two medium sized screens side-by-side
- Includes VC shelf which can be fixed above or below the screens
- Supplied with rubber feet to accommodate uneven floor surfaces
- Includes grab handles for easy handling
- Arms feature levelling screws to adjust the screen height
- Collar compatible accessories such as shelves can be attached to the Ø50mm poles
- Integrated cable management for a neat and tidy installation
- Safety screws help prevent unauthorised screen removal
- Simple ‘hook-on’ screen installation
Category: Monitor Mounts & Stands
| Maximum screen size | 46 " |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 20 kg |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Floor |
| SKU | BT8521/BB V2 |
| EAN | 5019318089282 |
| Manufacturer | B-Tech |
| Availability | Out of Stock |
The BT8521 is the ideal freestanding video conferencing solution for twin screens up to 46". The stand is supplied with a shelf for VC cameras which gives the user the flexibility to mount their camera either above or below the screens and integrated cable management keeps finished installations neat and tidy. The low-profile base features include non marking rubber feet, grab handles for easy handling, and a cover plate that hides the grab handles
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 99.1 cm (39") |
| Number of displays supported | 2 |
| Mounting type | Floor |
| Maximum VESA mount | 400 x 400 mm |
| Maximum weight capacity | 20 kg |
| Maximum screen size | 116.8 cm (46") |
| Suitable for TV | Yes |
| Ergonomics | |
| Cable management | Yes |
| Technical details | |
| Mounting type | Floor |
| Product colour | Black |
| Cable management | Yes |
| Base type | Floor plate |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1505 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 1625 mm |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 3 pc(s) |
| Other features | |
| Mounting type | Floor |