We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
B-Tech Universal Low Level Flat Screen Trolley
SKU
BT8540/BB V2
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Universal Low Level Flat Screen Trolley, 39" - 65", 70kg max, up to 600 x 400, Black, Chrome
- Universal design suitable to mount screens and interactive displays at a low level
- High-end aesthetic quality
- Features tilt adjustment in incremented positions for the perfect viewing angle
- Ideal for information points in art exhibits and museums or for on stage autocue screens
- Non-marking 4” locking/braked castors included for easy repositioning
- Also supplied with optional screw in levelling feet to create a freestanding configuration
- Compatible with shelves and other AV accessories (available separately) that can be pole mounted
- Cable management included for a neat and tidy installation
- Security screws help prevent unauthorised screen removal
- Other height options can be requested to accommodate the install
- Simple 'hook-on' installation
- All mounting hardware supplied
Category: Signage Display Mounts
| Maximum screen size | 65 " |
|---|---|
| Mounting type | Floor |
| Maximum weight capacity | 70 kg |
| SKU | BT8540/BB V2 |
| EAN | 5019318089336 |
| Manufacturer | B-Tech |
| Availability | Out of Stock |
Designed to mount screens and interactive displays at a low level, the BT8540 features an incremented tilt adjustment up to 90° for the perfect viewing angle, making it ideal for information points in art exhibits and museums or for on stage autocue screens. Braked castors allow the install to be easily repositioned, and height adjustable levelling feet are also included to create a freestanding configuration if required.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 99.1 cm (39") |
| Maximum weight capacity | 70 kg |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100,100 x 200,200 x 100,200 x 200,200 x 300,300 x 300,300 x 200,400 x 200,400 x 400,600 x 400 |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Floor |
| Maximum VESA mount | 600 x 400 mm |
| Maximum screen size | 165.1 cm (65") |
| Ergonomics | |
| Lockable wheels | Yes |
| Tilt angle range | -90 - 0° |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Wheels | Yes |
| Cable management | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Design | |
| Type | Portable floor stand |
| Product colour | Black, Chrome |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1126 mm |
| Depth | 769 mm |
| Height | 844 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Mounting kit | Yes |
| Technical details | |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Floor |
| Wheels | Yes |
| Other features | |
| Wheels | Yes |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |