We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
B-Tech Universal Flat Screen Floor Stand (VESA 600 x 400) - 1.8m Column
SKU
BT8582/BB
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Universal Flat Screen Floor Stand (VESA 600 x 400) - 1.8m Column
- Supplied with B-Tech's BT8441 for screens with universal fixings up to 600 x 400
- Universal design suitable to mount screens in a landscape or portrait orientation
- Heavy duty 6mm (0.23") thick steel construction
- Grab handles allow for easy handling
- Includes cover plate to hide grab handles once installed
- Simple 'hook-on' installation
- Integrated cable management
- All mounting hardware included
Category: Monitor Mounts & Stands
| Maximum screen size | 55 " |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 40 kg |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Floor |
| SKU | BT8582/BB |
| EAN | 5019318305856 |
| Manufacturer | B-Tech |
| Availability | Out of Stock |
For Medium to Large Screens
BT8582 is a stylish display stand designed for use with medium-large sized screens. The base features non-marking rubber feet, grab handles for easy handling, and a cover plate for improved aesthetics. Suitable for screens with VESA fixings up to 600x400, the screen can be easily mounted at any height on the column. Accessories can such as shelves can also be added directly to the column.
BT8582 is a stylish display stand designed for use with medium-large sized screens. The base features non-marking rubber feet, grab handles for easy handling, and a cover plate for improved aesthetics. Suitable for screens with VESA fixings up to 600x400, the screen can be easily mounted at any height on the column. Accessories can such as shelves can also be added directly to the column.
| Mounting | |
|---|---|
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Floor |
| Maximum VESA mount | 600 x 400 mm |
| Maximum weight capacity | 40 kg |
| Maximum screen size | 139.7 cm (55") |
| Ergonomics | |
| Cable management | Yes |
| Technical details | |
| Mounting type | Floor |
| Product colour | Black |
| Cable management | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 800 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 1844 mm |
| Packaging content | |
| VESA mount included | Yes |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 94039010 |
| Other features | |
| Mounting type | Floor |