We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
B-Tech Universal Flat Screen Floor Stand (VESA 200 x 200) - 1.8m Column
SKU
BT8581/BB
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Universal Flat Screen Floor Stand (VESA 200 x 200) - 1.8m Column
- Supplied with B-Tech's BT7532 for screens with VESA fixings
- up to 200 x 200
- Universal design suitable to mount screens in a landscape or portrait
- orientation
- Heavy duty 6mm thick steel construction
- Grab handles allow for easy handling
- Includes cover plate to hide grab handles once installed
- Simple 'hook-on' installation
- Integrated cable management
- All mounting hardware included
Category: Monitor Mounts & Stands
| Maximum screen size | 47 " |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 35 kg |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Floor |
| SKU | BT8581/BB |
| EAN | 5019318305832 |
| Manufacturer | B-Tech |
| Availability | Out of Stock |
BT8581 is a stylish display stand designed for use with small-medium sized screens. The base features non-marking rubber feet, grab handles for easy handling, and a cover plate for improved aesthetics. Suitable for screens with VESA fixings up to 200 x 200, the screen can be easily mounted at any height on the 1.8 column. Accessories such as shelves can also be added directly to the column.
| Mounting | |
|---|---|
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Floor |
| Maximum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Mounting | Freestanding |
| Maximum weight capacity | 35 kg |
| Maximum screen size | 119.4 cm (47") |
| Ergonomics | |
| Cable management | Yes |
| Technical details | |
| Mounting type | Floor |
| Product colour | Black |
| Cable management | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Housing material | Rubber |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 700 mm |
| Depth | 515 mm |
| Height | 1844 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 94039010 |
| Other features | |
| Mounting type | Floor |
| Mounting | Freestanding |