We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
B-Tech Universal Extra-Large Flat Screen Ceiling Mount with Tilt
SKU
BT8449-150/BW
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Universal Extra-Large Flat Screen Ceiling Mount with Tilt
- Twin pole mount suitable for screens from 65" (165cm) up to 100" (254cm)
- Heavy duty steel capable of supporting very heavy loads
- 4 fixed tilt positions
- Lateral adjustment of screen once mounted
- Integrated cable management for a neat and tidy installation
- Adjustment screws allow screen to be levelled once mounted
- Simple ‘hook-on’ installation
Category: TV Mounts & Stands
| Maximum weight capacity | 80 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 100 " |
| Product colour | Black,White |
| Mounting type | Ceiling |
| SKU | BT8449-150/BW |
| EAN | 5019318303975 |
| Manufacturer | B-Tech |
| Availability | Out of Stock |
Designed to ceiling mount screens over 65", the BT8449 is an extra-large ceiling mount which is available with a choice of four different drop lengths; 1m, 1.5m, 2m and 3m. The twin pole design and heavy duty steel provides strength and rigidity, allowing for a maximum load of up to 80kg. Other features include a choice of 4 tilt positions from 0° up to 15°, post installation screen alignment and height adjustment screws to help level the screen once mounted. Available with a choice of Black, White or Chrome poles.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Ceiling |
| Minimum screen size | 165.1 cm (65") |
| Panel mounting interface | 1000 x 600 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Maximum VESA mount | 1000 x 600 mm |
| Maximum screen size | 2.54 m (100") |
| Maximum weight capacity | 80 kg |
| Ergonomics | |
| Cable management | Yes |
| Tilt angle range | 0 - 15° |
| Ceiling mounting tube length (max) | 150 cm |
| Tilt adjustment | Yes |
| Technical details | |
| Cable management | Yes |
| Number of displays supported | 1 |
| Product colour | Black, White |
| Mounting type | Ceiling |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Design | |
|---|---|
| Cable management | Yes |
| Product colour | Black, White |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pair(s) |
| Manual | Yes |
| Other features | |
| Mounting type | Ceiling |