We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
B-Tech Twin Screen VC Display Trolley
SKU
BT8511/BB V2
Category: Signage Display Mounts
The BT8511 is the ideal mobile video conferencing solution for twin screens up to 46". The trolley is supplied with a shelf for VC cameras which gives the user the flexibility to mount their camera either above or below the screens and integrated cable management keeps finished installations neat and tidy. Non-marking braked castors allow the trolley to be relocated easily and safely without marking floor surfaces and optional screw-in levelling feet are also included for freestanding applications if mobility is not required.
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 70 kg |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100,200 x 100,200 x 200,300 x 300,400 x 200,400 x 400,600 x 400,800 x 400 |
| Mounting type | Floor |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 800 x 400 mm |
| Maximum screen size | 116.8 cm (46") |
| Design | |
| Type | Portable floor stand |
| Compatible products | 1 x BT4003 1 x BTW100 2 x BT4015 1 x BT6026 4 x BT7260 2 x BT7025 2 x BT7051 1 x BT7850-15 4 x BT7051 2 x BT8432 1 x BT6016 |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 1500 mm |
| Depth | 740 mm |
| Height | 1854 mm |
| Packaging content | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Manual | Yes |
| Technical details | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Mounting type | Floor |
| Compatible products | 1 x BT4003 1 x BTW100 2 x BT4015 1 x BT6026 4 x BT7260 2 x BT7025 2 x BT7051 1 x BT7850-15 4 x BT7051 2 x BT8432 1 x BT6016 |
| Compliance certificates | cTUVus |