We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
B-Tech SYSTEM X - XL Twin Screen VC Trolley (VESA 600 x 800)
SKU
BT8517/B
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
SYSTEM X - XL Twin Screen VC Trolley (VESA 600 x 800)
- Universal design suitable for mounting two screens side by side
- Interface arms include levelling screws to adjust the screen height
- Includes VC shelf which can be fixed above or below the screen
- Integrated cable management for a smart installation
- Safety screws help prevent unauthorised screen removal
- Simple 'hook-on' screen installation
- Lockable non-marking 4" castors
- Alternative levelling feet also included
Category: Signage Display Mounts
| Maximum screen size | 75 " |
|---|---|
| Mounting type | Floor |
| Maximum weight capacity | 200 kg |
| SKU | BT8517/B |
| EAN | 5019318307157 |
| Manufacturer | B-Tech |
| Availability | Out of Stock |
XL Twin Screen VC Trolley
The BT8517 is a premium mobile mounting solution designed to mount two screens side-by-side for video conferencing applications. Non-marking braked castors allow the trolley to be relocated easily and safely without marking floor surfaces whilst the integrated cable management hides any connection cables for a smart installation. Interface arms feature levelling screws to help adjust and align the height of the screens and a VC shelf with adjustable mounting arm allows a camera to be fitted above or below the screens.
The BT8517 is a premium mobile mounting solution designed to mount two screens side-by-side for video conferencing applications. Non-marking braked castors allow the trolley to be relocated easily and safely without marking floor surfaces whilst the integrated cable management hides any connection cables for a smart installation. Interface arms feature levelling screws to help adjust and align the height of the screens and a VC shelf with adjustable mounting arm allows a camera to be fitted above or below the screens.
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity (per display) | 100 kg |
| Minimum screen size | 165.1 cm (65") |
| Maximum weight capacity | 200 kg |
| Number of displays supported | 2 |
| Mounting type | Floor |
| Maximum VESA mount | 600 x 800 mm |
| Maximum screen size | 190.5 cm (75") |
| Ergonomics | |
| Lockable wheels | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Included number of shelves | 1 |
| Adjustable shelves | Yes |
| Wheels | Yes |
| Cable management | Yes |
| Design | |
| Type | Portable floor stand |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 2450 mm |
| Depth | 950 mm |
| Height | 2025.5 mm |
| Technical details | |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Number of displays supported | 2 |
| Mounting type | Floor |
| Included number of shelves | 1 |
| Adjustable shelves | Yes |
| Wheels | Yes |
| Other features | |
| Wheels | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 94039010 |