We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
B-Tech SYSTEM X - Universal Dual Stack Flat Screen Floor Stand (VESA 600 x 400) - 2.4m
SKU
BTF842/BS
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
SYSTEM X - Universal Dual Stack Flat Screen Floor Stand (VESA 600 x 400) - 2.4m
- Universal design suitable for screens in a portrait orientation
- High-end aesthetic quality
- Heavy duty steel base construction provides stability, eliminating the need to bolt to the floor
- Can also be bolted to the floor to help prevent unauthorised relocation of the display(s)
- Supplied with adjustable levelling feet to accommodate uneven floor surfaces
- Arms feature levelling screws to adjust the screen height
- Collar compatible accessories such as shelves (available separately) can be fitted directly to the column
- Integrated cable management for a neat and tidy installation
- Safety screws help prevent unauthorised screen removal
- Simple ‘hook-on’ screen installation
- All mounting hardware included
Category: Signage Display Mounts
| Maximum screen size | 65 " |
|---|---|
| Mounting type | Floor |
| Maximum weight capacity | 35 kg |
| SKU | BTF842/BS |
| EAN | 5019318087592 |
| Manufacturer | B-Tech |
| Availability | Out of Stock |
The BTF842 is a premium mounting solution designed to mount two screens in portrait orientation, one above the other. A heavy duty steel base eliminates the need to bolt to the floor and adjustable levelling feet are included to accommodate uneven surfaces. The high-end aesthetic with an anodised aluminium finish and integrated cable management ensures finished installations are neat and tidy, making the BTF842 ideal for use in professional or commercial applications.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 119.4 cm (47") |
| Maximum weight capacity | 35 kg |
| Number of displays supported | 2 |
| Mounting type | Floor |
| Minimum VESA mount | 430 x 400 mm |
| Maximum VESA mount | 600 x 400 mm |
| Maximum screen size | 165.1 cm (65") |
| Ergonomics | |
| Cable management | Yes |
| Base type | Floor plate |
| Design | |
| Base type | Floor plate |
| Type | Portable floor stand |
| Housing material | Aluminium, Steel |
| Product colour | Black, Silver |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 890 mm |
| Depth | 604 mm |
| Height | 2441 mm |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Number of displays supported | 2 |
| Mounting type | Floor |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 94039010 |