We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
B-Tech SYSTEM X - Mobile Stand for 136 inch LG LED All-in-One Essential Series
SKU
BT83LAEC015-M/BB
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
SYSTEM X - Mobile Stand for 136 inch LG LED All-in-One Essential Series
- Designed and configured specifically for LG LAEC015 136” All-in-One Essential Series LED screen
- Simple 'hook-on' design
- Includes non-marking 4” locking/braked castors
- Also includes adjustable levelling feet for static, freestanding installations
- Integrated cable management for a neat and tidy install
- Mobile and bolt-down versions also available
- All mounting hardware included
Category: Signage Display Mounts
| Maximum screen size | 136 " |
|---|---|
| Mounting type | Floor |
| SKU | BT83LAEC015-M/BB |
| EAN | 5019318304859 |
| Manufacturer | B-Tech |
| Availability | Out of Stock |
Simple 'hook-on' design
The BT83LAE015-M is a mobile mounting solution designed specifically for LG LAEC015 136" All-in-One Essential Series LED screen. A stylish yet simplistic design allows for a quick and easy installation in under an hour. The All-in-One screen is made up of two cabinets, Interface arms are fitted to each cabinet and simply hooked onto the stand, the cabinets can then be pushed together and locked into place using LG’s locking mechanism. The base features non marking locking / braked castors for easy relocating without marking or scuffing floor surfaces.
The BT83LAE015-M is a mobile mounting solution designed specifically for LG LAEC015 136" All-in-One Essential Series LED screen. A stylish yet simplistic design allows for a quick and easy installation in under an hour. The All-in-One screen is made up of two cabinets, Interface arms are fitted to each cabinet and simply hooked onto the stand, the cabinets can then be pushed together and locked into place using LG’s locking mechanism. The base features non marking locking / braked castors for easy relocating without marking or scuffing floor surfaces.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Floor |
| Maximum screen size | 3.45 m (136") |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Wheels | Yes |
| Design | |
| Type | Portable floor stand |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 3004.6 mm |
| Depth | 950 mm |
| Height | 2692 mm |
| Technical details | |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Mounting type | Floor |
| Wheels | Yes |
| Other features | |
| Wheels | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 94039010 |