We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
B-Tech SYSTEM X - Flat Screen Wall Mount for Portrait Displays (VESA 600 x 400)
SKU
BT8321/B
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
SYSTEM X - Flat Screen Wall Mount for Portrait Displays (VESA 600 x 400)
- Can also be used for landscape installations
- Arms feature levelling screws to adjust the screen height
- Includes interface adaptor arms as standard for VESA fixings up to 600 x 400
- Pole mounted version for ceiling and floor mounting is available on request
- Safety screws help prevent unauthorised removal of screens
- Suitable for portrait mounting LG's 88BH7D 88" Ultra-Stretch Digital Signage
Category: Signage Display Mounts
| Maximum screen size | 65 " |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Maximum weight capacity | 70 kg |
| SKU | BT8321/B |
| EAN | 5019318501890 |
| Manufacturer | B-Tech |
| Availability | Out of Stock |
Designed to mount screens in a portrait orientation, the BT8321 is part of the dynamic System X Range and therefore features a contemporary, lightweight yet incredibly strong design with a high-end aesthetic quality, mounting the screen close to the wall whilst leaving enough space for easy access to screen inputs and cabling. Also suitable for mounting screens in landscape style, height adjustment screws allow mounted screens to be levelled perfectly after installation and safety screws feature as standard to help prevent unauthorised screen removal.
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 70 kg |
| Panel mounting interface | 600 x 400 mm |
| Mounting type | Wall |
| Maximum screen size | 165.1 cm (65") |
| Ergonomics | |
| Distance to the wall (max) | 5.4 cm |
| Cable management | Yes |
| Design | |
| Housing material | Metal |
| Product colour | Black, Silver |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 504 mm |
| Height | 600 mm |
| Packaging content | |
| Mounting kit | Yes |
| Technical details | |
| Mounting type | Wall |
| Distance to the wall (max) | 5.4 cm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 83024200 |