We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
B-Tech SYSTEM X - 2 x 2 Universal Bolt-Down Videowall Mounting System with Micro-Adjustment for 46-60" screens
SKU
BT8372-2X2/BB
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
SYSTEM X - 2 x 2 Universal Bolt-Down Videowall Mounting System with Micro-Adjustment for 46-60" screens
Category: Signage Display Mounts
| Maximum screen size | 60 " |
|---|---|
| Mounting type | Floor |
| Maximum weight capacity | 50 kg |
| SKU | BT8372-2X2/BB |
| EAN | 5019318501487 |
| Manufacturer | B-Tech |
| Availability | Out of Stock |
As part of B-Tech's dynamic System X range, the BT8372 is a contemporary bolt down videowall mounting solution which is available to order in a variety of different configurations. The system's universal design supports all models of videowall screen and is lightweight yet incredibly strong. Ideal for retail displays and other applications with minimal floor space, the BT8372 has been designed with a small footprint to allow close-to-the-window installations, has a high-end aesthetic quality and comes with important time saving features such as tool-less 8 point micro-adjustment and a universal screen position spacer to speed up the installation process are included as standard.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 116.8 cm (46") |
| Maximum weight capacity | 50 kg |
| Number of displays supported | 4 |
| Mounting type | Floor |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 600 x 400 mm |
| Maximum screen size | 152.4 cm (60") |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 1806 - 2007 mm |
| Cable management | Yes |
| Design | |
| Type | Fixed floor stand |
| Product colour | Black, Silver |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 2005 mm |
| Depth | 240 mm |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 4 |
| Mounting type | Floor |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 94039010 |