We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
B-Tech SYSTEM V - Ø38mm Pole Adaptor for System 2
SKU
BT5950/W
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
SYSTEM V - Ø38mm Pole Adaptor for System 2
- Pole adaptor allows a System 2 ceiling mount to be fitted to a System V pole
- Ideal for use with System 2 mounts such as BT7808, BT7012, BT7017 & BT7825
- 4mm heavy duty steel supports substantial loads with minimal movement of mounted poles
- Multiple grub screws allow micro-adjustment of the pole to ensure a perfectly angled drop
- Allows cables to pass through the poles and adaptor
- Safety bolt hole ensures a secure connection to System V poles and ceiling mounts
- Create a variety of ceiling mounted CCTV installs using System V's range of components
Category: Mounting Kits
| SKU | BT5950/W |
|---|---|
| EAN | 5019318304095 |
| Manufacturer | B-Tech |
| Availability | Out of Stock |
Ø38mm Pole Adapter
The BT5950 is a pole adaptor from B-Tech’s System V Range; a collection of components designed for the installation of CCTV and other ceiling mounted equipment. Designed for use with BT5935 ø38mm poles, the adaptor expands the mounting flexibilty of System V by allowing the use of specialist ø50mm System 2 mounts for angled ceilings, purlins, I-beams, girders and trusses. Adding compatible B-Tech mounting interfaces and accessory collars to mount CCTV dome cameras and other AV equipment such as flat screens, allows users of System V to create custom ceiling mounted solutions that suit their specific needs.
The BT5950 is a pole adaptor from B-Tech’s System V Range; a collection of components designed for the installation of CCTV and other ceiling mounted equipment. Designed for use with BT5935 ø38mm poles, the adaptor expands the mounting flexibilty of System V by allowing the use of specialist ø50mm System 2 mounts for angled ceilings, purlins, I-beams, girders and trusses. Adding compatible B-Tech mounting interfaces and accessory collars to mount CCTV dome cameras and other AV equipment such as flat screens, allows users of System V to create custom ceiling mounted solutions that suit their specific needs.
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Compatibility | BT7808, BT7012, BT7017, BT7825 |
| Ergonomics | |
| Maximum pipe/tube diameter | 4.16 cm |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 48.6 mm |
| Depth | 48.6 mm |
| Height | 78.5 mm |
| Logistics data | |
| Master (outer) case gross weight | 6.6 kg |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 83024200 |