We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
B-Tech SYSTEM V - Flat Screen Ceiling Mount for VESA 100 Fixed Screens - 2m Ø38mm Pole
SKU
BT5970-FD200/W
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
SYSTEM V - Flat Screen Ceiling Mount for VESA 100 Fixed Screens - 2m Ø38mm Pole
- Mounts a small flat screen to the ceiling
- Available in a choice of two different drop lengths
- Multiple grub screws allow micro-adjustment of the pole to ensure a perfectly angled drop
- Safety bolts ensure pole and mount are securely joined
- Integrated cable management allows cables to pass through the centre of the pole to the
- CCTV scren mount and out through the top or side of the ceiling mount
Category: Monitor Mounts & Stands
| Maximum screen size | 28 " |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 20 kg |
| Product colour | White |
| Mounting type | Ceiling |
| SKU | BT5970-FD200/W |
| EAN | 5019318305023 |
| Manufacturer | B-Tech |
| Availability | Out of Stock |
The BT5970 is a flat screen ceiling mount designed for screens up to 28" / 20kg. Available with a 1 or 2 metre ceiling drop, the BT5970 features integrated cable management allowing cables to run through the centre of the pole and out through either the top or side of the ceiling mount, ensuring finished installations are neat and tidy. For longer drops, the pole length can be extended with a joiner (BT5924) and additional poles (BT5935) from the System V Range, whilst accessories can be added with the use of additional ø38mm accessory collars (BT5952) and compatible accessory mounts.
| Mounting | |
|---|---|
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Ceiling |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Mounting | Screws |
| Maximum weight capacity | 20 kg |
| Maximum screen size | 71.1 cm (28") |
| Ergonomics | |
| Cable management | Yes |
| Ceiling mounting tube length (max) | 201.9 cm |
| Technical details | |
| Mounting type | Ceiling |
| Product colour | White |
| Cable management | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Orientation | Landscape |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 83024200 |
| Other features | |
| Mounting type | Ceiling |
| Mounting | Screws |