We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
B-Tech SYSTEM V - CCTV Ceiling Mount for a VESA 200 Tilt Screen and Dome Surveillance Camera - 2m Ø38mm Pole
SKU
BT5964-FD200/W
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
SYSTEM V - CCTV Ceiling Mount for a VESA 200 Tilt Screen and Dome Surveillance Camera - 2m Ø38mm Pole
- Mounts a dome camera and medium sized flat screen to the ceiling
- Available in a choice of two different drop lengths
- Easy tilt adjustment of screen
- Multiple grub screws allow micro-adjustment of the pole to ensure a perfectly angled drop
- Safety bolts ensure pole and mount are securely joined
- Integrated cable management allows cables to pass through the centre of the pole to a screen and out through the top or side of the ceiling mount
Category: Monitor Mounts & Stands
| Maximum screen size | 47 " |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 25 kg |
| Product colour | White |
| Mounting type | Ceiling |
| SKU | BT5964-FD200/W |
| EAN | 5019318304989 |
| Manufacturer | B-Tech |
| Availability | Out of Stock |
The BT5964 is a CCTV ceiling mount designed for a small to medium-sized dome security camera and a medium sized, tilted flat screen display. Available with a 1 or 2 metre ceiling drop, the BT5964 features integrated cable management allowing cables to run through the centre of the pole and out through either the top or side of the ceiling mount, ensuring finished installations are neat and tidy. For longer drops, the pole length can be extended with a joiner (BT5924) and additional poles (BT5935) from the System V Range, whilst accessories such as a flat screen can be added with the use of a ø38mm accessory collar (BT5952) and compatible screen mount
| Mounting | |
|---|---|
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Ceiling |
| Maximum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Mounting | Screws |
| Maximum weight capacity | 25 kg |
| Maximum screen size | 119.4 cm (47") |
| Ergonomics | |
| Cable management | Yes |
| Tilt angle range | 15 - -15° |
| Ceiling mounting tube length (max) | 203.6 cm |
| Tilt adjustment | Yes |
| Technical details | |
| Mounting type | Ceiling |
| Product colour | White |
| Cable management | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Orientation | Landscape |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 83024200 |
| Other features | |
| Mounting type | Ceiling |
| Mounting | Screws |