We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
B-Tech System V Adjustable Drop Ceiling Mount
SKU
BT5925/W
- Designed to create ceiling-mounted AV solutions such as CCTV installs
- Compatible with System V accessories such as camera mounts
- Ideal for mounting small flat screens (screen mount sold separately)
- Adjustment holes offer multiple drop height options in 50mm increments
- Safety bolt hole ensures a secure installation to System V components
- Internal Cable management through the centre of the pole
- Heavy-duty steel capable of supporting substantial loads
- Suitable for back-to-back screen mounting using BT5952 collars
Category: Security Camera Accessories
| SKU | BT5925/W |
|---|---|
| EAN | 5019318308741 |
| Manufacturer | B-Tech |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
The BT5925 is an adjustable drop ceiling mount capable of supporting substantial loads. Designed for use with B-Tech's System V Component Range and featuring a telescopic pole that allows the ceiling drop to be raised or lowered according to the installation requirements, the BT5925 is ideal to mount CCTV cameras and other ceiling-mounted equipment such as collar compatible small screen mounts. Cover plates are included to hide ceiling fixings creating a smart and tidy finish.
| Features | |
|---|---|
| Housing material | Steel |
| Type | Mount |
| Placement supported | Indoor |
| Product colour | White |
| Maximum weight capacity | 25 kg |
| Ergonomics | |
| Maximum weight capacity | 25 kg |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Mount |
| Placement supported | Indoor |
| Maximum weight capacity | 25 kg |
| Weight & dimensions | |
| Diameter | 3.8 cm |
| Length (max) | 147.2 cm |
| Length (min) | 82.2 cm |
| Base diameter | 12 cm |
| Colour | |
| Product colour | White |